Coordination of pricing and production-scheduling decisions in supply chains
Tedarik zincirlerinde fiyatlandırma ve üretim-planlama kararları koordinasyonu
  1. Tez No: 178976
  2. Yazar: MUZAFFER MISIRCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN SABUNCUOĞLU, YRD. DOÇ. DR. AYŞEĞÜL TOPTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Giderek ağırlaşan iç ve dış rekabet koşulları firmaların satın alma faliyetlerinden, ürünlerinin dağıtımına ve müşteri ilişkilerine kadar olan iş süreçlerinin entegrasyonunu zorunlu hale getirmiştir. Bu yüzden günümüzde çok sayıda firma tedarik zinciri yönetimi sistemlerini kurmaya başlamışlardır. Ancak bu konuda çok gelişmiş ve her sektörün ihtiyacını karşılayan maliyet etkin çözümlerin olmayışı önemli bir eksiklik olarak ortaya çıkmaktadır.Bu konu ile ilgili geçmişte yapılan bilimsel çalışmalar, alıcı ve satıcı arasındaki ticari ilişkinin koordinasyonunu sipariş verme ve envanter tutma maliyetleri çerçevesinde ele almakla beraber, satıcı firmanın olası kapasite kısıtlarını göz ardı etmektedir.Biz bu tezde tedarikçi ve müşteri arasındaki koordinasyonun sağlanmasında önemli bir etken olan üretim planlama ve fiyatlandırma kararlarını sistematik bir yaklaşımla karar sürecıne dahil etmeyi amaçlıyoruz. Bu sistematik yaklaşımın temelinde yatan düşünce, tedarikçi firmanın miktara dayalı fiyat politikasını belirlerken, müşterilerden gelecek sipariş profilini kendi üretim maliyetlerini azaltacak yönde etkilemesidir. İstenen etkinin gerçekleşmesi için belirlenen fiyat politikası, müşterilerin yeni talep profilleri sonunda oluşacak kar durumlarını azaltmamalıdır.
Özet (Çeviri)
Integration of various business functions ranging from procurement and distribution activities to customer relations has gained importance due to the progressively increasing global and domestic competitive pressures. As a consequence, many firms have set out to design, develop, and install their supply chain solutions.The existing literature on wholesale price contracts takes into account the ordering and inventory holding component of the total. However, the impact of capacity considerations is overlooked in the coordination of replenishment decisions.In this thesis, our objective is to synchronize the production planning and pricing decisions in buyer-vendor systems. In order to achieve this objective, the vendor quotes a price schedule that is a function of delivery time and order quantity. This price schedule stimulates the manipulation of buyer?s order time and quantities so as to minimize vendor?s total costs without changing the buyers? profit position.