İlgili kategori olarak çaprazlanmış modüller ve aktör çaprazlanmış modüller üzerine
On the crossed modules and actor crossed modules as categories of interest
  1. Tez No: 178975
  2. Yazar: SERDAR HÜRMETLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERİYA ARVASİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Çaprazlanmış Modüllerin İlgili Kategori Belirtmeleri üzerine hazırlanan bu yüksek lisans tezi dört bölümden oluşmuştur.İlk bölümde, bu çalışmamızda sıkça kullandığımız, İlgili Kategorilerin bazı temel kavramlarına yer verilmiştir.İkinci bölümde, gruplar üzerinde çaprazlanmış modül kavramını tanımlayarak, bazı örnekleri incelenmiştir.Üçüncü bölümde ilgili kategorilerin tanımı verilerek çaprazlanmış modüllerin bir ilgili kategori örneği oluşturduğu gösterilmiştir.Dördüncü bölümde, çarpım cebri ile yakından ilgili olan, değişmeli cebirler için aktör çaprazlanmış modül kavramı tanımlanarak aktör çaprazlanmış modül örnekleri verilmiştir.Son bölümde ise ilgili kategoriler için aktör kavramı tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This master thesis on Crossed Modules As Category Of Interest consists of four chapters.In the first chapter, we recall some basic notions about The Category Theory.In the second chapter we describe Crossed Modules and give some examples.In the third chapter we describe The Categories Of Interest and show that crossed modules is an example of the categories of interest.In the forth chapter we describe Actor Crossed Modules for Commutative Algebras and give some actor crossed modules examples.The last chapter is dedicated to the question of the existence and construction of actors for the objects in categories of interest.