Load-based order review/release strategies for shop floor control
Üretim kontrol için iş yükü tabanlı iş salma stratejileri
- Tez No: 179037
- Danışmanlar: PROF. ÜMİT BİLGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu tezin temel amacı performans ölçütleri çerçevesinde iş salma stratejilerini kavramak ve işyükü tabanlı hiyerarşik bir iş salma stratejisi geliştirmektir. Temel olarak iş salma stratejileri, işlerin planlama sisteminden üretim sahasına geçişinde bir karar noktası olmaya ve bu işleri üretim sahasına giriş zamanını tayin etmeye çalışır. Bu tezde kullanılan iki aşamalı, iş yükü merkezli bir yapısı olan bir iş salma stratejisidir. Buna göre içinde iki temel kontrol mekanizması işler. İlk aşamada, işlerin makina rotaları makinaları dengelemek adına sıralanır; ve ikinci aşamada iş yükü kısıtlaması uygulanır. Literatürdeki klasik üretim ortamlarının yanında, yeni bir yaklaşım olrak esnek üretim ortamında da iş salma işlemleri gerçekleştirilmiştir. İşlerin esnek üretim planları salma aşamasında sabitlenir ve üretim sahasında işin yönlendirme işlemi yapılmaz. Önerilen yöntemlerin sonuçlarının karşılaştırılması sonucunda görülen o ki, iş yükü kontrolü ile iş salma stratejileri performans ölçütlerinde iyileşmeler sa?glamıştır ve uygun bir parametre seti ile kullanıdı?gında etkili olmaktadır. Makinalar için iş yükü limiti ve işlerin salınma vaktini belirleyen periyot uzunluğu bu önemli parametrelerdendir. Bu tezde, uygun bir işyükü limiti tahminine giden yolda önceden tayin edilmiş, makinaların kullandığı ortalama kuyruk uzunlukları, fiziksel yerleşim ve iş karışımı bilgileri ile bu limit arasında ilişki irdelenmiştir. Diğer yandan, iş salma stratejileri periyodik yapısı değiştirilerek çekme-tipli ve kendinden harekete geçebilen bir yapıya kavuşturulmuştur. Bu çalışmanın önemli bir bakış açısı, sonuçlarını işlerin esnek üretim planları ile etkileşimli bir şekilde geliştirilen iş salma stratejilerini farklı iş akış modelleriyle işleyebilmesidir.
Özet (Çeviri)
The basic aim of this thesis is to grasp the notion of order release in terms of system performance and develop a load-based hierarchical order release policy. Basically, order review/ release (ORR) is a decoupling mechanism to manage transitions of orders from planning system to the shop floor and it is a decision point for determining the release time of a job. ORR mechanism used has a two level, load-oriented structure for release of jobs into shop floor. Incidentally, two fundamental manipulation methods are applied in order release phase. In the first level, machine routes of jobs are sorted regarding workload balancing of machines and in the second level, workload bounding method is applied. Besides the classical shop environments used in the literature, releases of orders are achieved in a flexible manufacturing environment as a novel approach. Flexible process plans of jobs are fixed at the release phase, and part routing execution is avoided on the floor. On comparing the results of proposed methods, the results showed that ORR methods do improve performance measures and is an effective tool when used with an appropriate parameter set. Threshold level and period parameters are the critical ones in this set. A proper threshold level is tried to be estimated by inducement of some desired mean queue sizes and predetermined layout and job mix definitions. On the other hand, periodic structure of ORR mechanism is tried to be eliminated by implementing a pull-type and self-triggered structure. Studying the ORR policies under different job flow patterns has been an important aspect of the study that reinforces the conclusions drawn, especially on the effect of introducing process plan flexibility.