A heuristic to minimize total tardiness on parallel machines: An aggregate planning approach
Paralel makinalarda toplam gecikmeyi en aza indirmek için sezgisel bir yaklaşım
  1. Tez No: 179036
  2. Yazar: ENGİN SANSARCI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ TAMER ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada ilişkisiz paralel makinalarda toplam gecikmelerin enazlanması problemine odaklanılmıştır. İşlerin bölünebilme özelliği, makina-ürün ailesi uygunluk kısıtları ve ürün ailesine göre hazırlık süreleri olduğu varsayılmaktadır. Literatürde aynı problemden bahseden bir çalışmaya rastlanılmamıştır. C¸ alışmada dört aşamadan oluşan sezgisel bir yaklaşım önerilmektedir. Aşama - I, iki kontrol parametresine bağlı olarak işleri birleştirip grup işleri oluşturmaktadır. Aşama - II ise aşama - I'den gelen grup işlerin terminlerine göre bir zaman yapısı oluşturmaktadır. Ardından aşama - II, bütüncül bir planlama modeli oluşturup bu modeli ardarda çözmektedir. Aşama - III, bütüncül planlama modelinin çıktılarını kullanarak uygun bir çizelge oluşturmaktadır. Son olarak, aşama - IV, yani ayarlama aşaması, kontrol parametrelerini ayarlayıp önceki aşamaları birkaç defa çözmektedir. Önerilen sezgisel yaklaşımı test etmek için 480 problem örneği yaratılmıştır. Elde edilen sonuçlar önerilen sezgisel yaklaşımın, CPLEX'in 24 saat içerisinde bulduğu en iyi sonuçtan daha iyi sonuç bulduğunu göstermektedir. Sonuç olarak, önerilen sezgisel yaklaşım daha kısa bir zamanda daha iyi sonuç vermektedir.
Özet (Çeviri)
Unrelated parallel machine total tardiness problem is investigated in this study. Job-splitting property, eligibility constraints and family setup structure are assumed. A previous study focused on the exact problem does not exist. We proposed a four phased heuristic in order to cope with the problem. Phase - I aggregates the jobs given two control parameters and generates aggregate jobs. Phase - II generates a time structure based on the due dates of the aggregate jobs fed from Phase - I. After that, Phase - II constructs an aggregate planning model and solves it iteratively. Phase - III generates a feasible schedule given the output of the aggregate planning model. At the end, Phase - IV, the tuning phase, tunes the control parameters and runs previous phases for a number of times. 480 problem instances are generated in order to test the proposed heuristic. On the other hand, some of the problem instances are also solved with CPLEX. The results show that the proposed heuristic gives better result than what CPLEX found within the 24 hour CPU time limit. We conclude that the proposed heuristic performs well in a reasonable amount of CPU time.