Mefenamik asit ile Na naproksenin postoperatif dentoalveoler ağrıya olan analjezik etkilerinin klinik olarak karşılaştırılması
  1. Tez No: 17907
  2. Yazar: SUAT ESKİMEZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜLÜMSER ÇÖLOK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Bu çalışma, nonsteroidal, analjezik, antiinflamatuar, ve antipiretik medikal ajanlar olan mefenamik asit ve naproksen sodyumun, gömülü veya yarı gömülü alt 3. molar dişlerin müdahalelerinden sonra ortaya çıkan ağrı ve ödem üzerindeki et kilerini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Çalışmamız, gömülü veya yarı gömülü alt 3. molar diş şikayetiyle cerrahi tedavi için kliniğimize baş vuran, 18-30 yaşları arasında, 32 'si kadın, 28' i erkek toplam 60 hasta üze rinde uygulanmıştır. Rastgele ve çift kör yöntemlerle hastalara mefenamik asit, naproksen sodyum veya plasebo verilerek, görsel ve sözsel ağrı skalaları kullanılarak 6 saat süre ile ağrı şiddeti ölçümleri yapılmıştır. 1, 4 ve 7 gün sonra hastalardan alınan seri posteroanterior kafa grafilerinde de ödem miktarları ölçülerek, bunların zaman içerisindeki değişimleri incelenmiştir. Ağrı şiddetinin, Plasebo kullanan gruptaki hastalarda postoperatif 2. saatten itibaren artmaya, 5. saatten sonra ise azalmaya başladığı görülmüştür. Mefenamik asit kullanan gruptaki ağrı şiddeti ise, plasebo grubuna benzer fakat daha az şiddettedir. Naproksen sodyum kullanan grupta başlangıçta 69başlangıçta düşük değerde bulunan' ağrı şiddeti, çok az değişiklikler göstererek 6 saat devam ettiği izlenmiştir. Bütün gruplarda postoperatif ödem en çok 1 gün sonra görülmüştür. Plasebo kullanan gruptaki hastalarda en fazla ödem 1 ve 4 gün sonra gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was carried out to investigate the ef fects of mefenamic acid and naproxen sodium which are non steroidal, analgesic, anti-enf lammatory and antipyretic medical agents on pain and edema that occurred after impacted or semi-impacted inferior third molar surgery. Our study included 60 patients (32 female, 28 male) who had impacted or semi-impacted inferior third molars and applied to our clinic for surgical procedure. Pain severity measurements for 6 hours were made using visual analouge scale and simple descriptive pain scale, giving mefenamic acid, naproxen sodium and placebo to patients with randomized and double-blind methods. Edema amounts were measured on series postero- anterior skull graphies that were taken from patients after 1, 4, and 7 days postoperatively and evaluated variations in time. Pain severity began to increase after from second hour and started to decrease after from fifth hour were observed. Pain severity in patients who took mefenamic acid, looked like in placebo group; but severity of the pain was 71more little. In patients who took naproxen sodium, pain severities were low in the beginning and continued 6 hours showing a little variations were seen. In all of the groups, markedly postoperative edema was noticed after one day. The markedly postoperative edema was observed in placebo group after 1 and 4 days.