Doğal polimerler kullanılarak mefenamik asitin sürekli salım yapan boncuk formülasyonları
The Preparation of continous release mefenamic acid bead formulations using natural polymers
- Tez No: 118044
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FERHAN SEVGİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 14017
Özet
ÖZET Kahverengi alglerden elde edilen aljinatların, Farmasotik dozaj formlarında.özellikle kontrollü salım sistemelrinde kullanımı büyük önem kazanmıştır.Aljinatlar biyolojik olarak geçimli ve parçalanabilirle özelliğine sahip doğal polimerlerdir. Mefenamik asit, analjezik antienflamatuvar ve antipiretik etkili bir antranilik asit türevidir. Eliminasyon yarı ömrü iki saattir ve hızlı bir şekilde tamamen emilmektedir. Kısa emiliminasyon yarı ömrü (2h) ve yan etkileri nedeniyle (Gl kanalda ülserasyon v.b) hasta uyuncunu da arttırmak amacıyla kontrollü serbestleşen dozaj şekillerinin hazırlanmasına gerek duyulur. Bu çalışmada; iki değerli metal iyonlarıyla Na-aljinat arasındaki iyon değişimi esasına dayanarak oluşturulan aljinat-jel boncuklarının hazırlanması ve formülasyonunu etkileyen faktörlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Faktörlerin etkisi 3x23 tam faktöriyel deney düzenlenmesi ile incelenmiştir. Etkin madde: aljinat oranı, CaCb konsantrasyonu, sertleştirme süresi ve Na-aljinat konsantrasyonunun to/o50 ve % tutulan etkin maddeye etkisi varyans analiziyle değerlendirilmiştir. Etki madde aljinat oranı, gerek to/o50 ve gerekse % tutulan etkin maddeyi en fazla etkileyen parametre olarak bulunmuştur. Etkin madde: aljinat oranı 1:1 ve 1:2 olan formülasyonlardan etkin madde salımı, 2:1 oranında hazırlanan formülasyonlara göre daha yavaş bulunmuştur.Aljinat-jel boncuklarda şişme deneyi yapıldığında aljinat-jel matriksin pH 1.2 de çok az su alarak şiştiği, pH 4.5 de maksimum şişmeye eriştiği ve pH 7.4 de yapının bozularak parçalandığı gözlenmiştir. Tüm formülasyonların partikül büyüklüğü tayini Simpatec Lazer Difraction ile ölçülerek gerçekleştirilmiş, ortalama çap ve güven aralığı bulunmuştur. Formülasyonların kendi içinde partikül büyüklüğü dağılımları yakın sınırlar içindedir. Ortalama partikül çapının formülasyonlar arasında değiştiği bulunmuştur. Mefenamik asit-aljinat boncuklarının yüzey fotoğrafları.taramalı elektron mikroskobu( SEM ) ile çekilmiştir. Analitik yöntemin validasyonu gerçekleştirilerek, validasyon parametreleri çalışılmıştır. Mefenamik asitin, aljinat ve Ca++ iyonu ile iyon değişimi esasına dayanarak 1.derece kinetiğine ve Langenburger Kinetiğine uygun salım yapan boncuk dozaj şeklinin hazırlanabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Alginates, which are obtained from marine brown algla, are natural polymers that are biocompatible and biodegradable. The use of alginates have received much attention in pharmaceutical preparations, particularly as vehicle for controlled drug delivery. Mefenamic acid (MFA), N- (2,3-Xyiyi ) antranilic acid, has analgesic, antiinflammatory and antipyretic properties. MFA is freely absorbed from gastrointestinal tract. The short biological half life (2h) and side action (i.e., ulceration of the Gl tract) of MFA are required for controlled release dosage forms to improve patient compliance. It is aimed to prepare alginate-gel beads, which were formed based on the ion exchange between sodium alginate and divalent cations and to investigate the factors, which affect the formulation, in this study.The effect of the factors which affect the formulations were investigated by 3x23 full factorial design. The effect of drug :polymer ratio, CaCI2 concentration, curing time and Na-alginate concentration on the time for 50% of the drug to be released (to/o50) and drug entrapment efficiency were evaluated with analysis of variance. It was found that, MFA:alginate ratio was a significant paremeter which affect both the to/o50 and drug entrapment efficiency.The release of MFA from the alginate beads, which were prepared in the ratios of 2:1 and 1:1 were more extented those of the 1 :2 beads. Swelling studies showed that the alginate- gel beads swelled slightly at pH 1.2. They reached the maximum swelling ratio at pH 4.5 and then eroded and degraded at pH 7.4. 100160**,SSwin»«»The particle size of all formulations were determined by using Sympatec Laser Analyser and mean radius and standart deviation were calculated. The particle size distribution of each formulation was within a narrow range. The mean particle size was differed among the formulations. The surface photographs of formulations and the morphological examination of the surfaces of alginate-beads were carried out using scanning electron microscope ( SEM ). Then, the validation of anaytical method was carried out, and the validation parameters were studied. In conclusion, fist order and Langenburg release and the controlled zero order release bead dosage forms of M FA based on ion exchange between alginate and Ca++ can be developed.