Lokal anestezi altındaki oral cerrahi girişimlerde intravenöz diazepam ve midazolam sedasyonunun klinik etkilerinin karşılaştırılması
- Tez No: 17906
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BEHÇET EROL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Günümüz diş hekimliğinde, çağdaş teknolojik ve lokal anestezilerdeki farmakolojik gelişmelere karşın, hastaların dental uygulamalara karşı olan korku ve endişeleri, kişi sağlığını olumsuz yönde etkileyen sorun olarak devam etmektedir. Hastaların korku ve endişelerini psikolojik yaklaşımlarla ortadan kaldırma olanağı varsa da, günümüz ağır koşullarından dolayı uygulanamamaktadır. Son yıllarda özellikle ağız cerrahisinde lokal anestezinin intravenöz sedasyonlu desteği ile, hasta ve hekim için daha rahat ve uyumlu operasyon ortamı yaratılmaktadır. Bu amaçla bilinçli sedasyon için kullanılan benzodiazepinler, tercih edilen ilaç grubudur. Araştırmamızda bilinçli sedasyonda eskiden beri kullanılan ve günümüzde de halen popülerliğini koruyan diazepam ile son yıllarda diazepama alternatif olabileceği ileri sürülen yeni bir benzodiazepin türevi olan midazolamın, klinik etkilerini karşılaştırdık. Çalışmama Dicle Üniversitesi Diş hekimliği Fakültesi Agız-Diş-Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Anabilim dalına başvuran ve benzer pozisyonda gömük bilateral alt çene 3. molar dış cerrahisi gerektiren 20 sağlıklı hasta üzerinde çift kör bir çalışma yöntemiyle gerçekleştirildi. İki ayrı sedatif ilaç aynı hasta üzerinde 1k1 farklı seansta ve birer hafta arayla, aynı şartlarda ve günün aynı saatlerinde uygulandı. Sedasyon sağlanmasını takiben, tüm hastalara normal lokal anestezi dozu yarılanarak uygulanmıştır. Sedasyon öncesi ve sedasyonun 5., 10., 20., 40., ve 60. dakikalarında78 nabız, sistolik ve diastolik kan basınçları ölçülmüş ve kaydedilmiştir. Diazepam ve midazolamın; vital parametrelere olan etkisi, sedasyon başlama hızı, sedasyon derecesi, sedasyon kalitesi, operasyon koşullan, sedasyon süresi, anterograt ve retrograt amezik etkisi, intraoperatif ve geç postoperatif yan etkileri yanında hastaların yöntem ile ilgili izlenimleri de değerlendirilmiştir. Diazepam ve midazolam klinik etkilerinin karşılaştırıldığı çalışmamızda, sedasyonun; derecesi, kalitesi, başlama hızı, süresi, ile anterograt amnezi etkisi ve venöz sekel oluşturma riski bakımından midazolamın daha üstün olduğu, her iki ilacın kardiovasküler etkilerinin minimum olduğu, iki ilacında iyi operasyon koşulları oluşturduğu ve hastaların bilinçli i.v. sedasyonda, mldazolamı diazepama tercih ettikleri saptandı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Although contemporary technologic end pharmacologic advences have hap pened In local anesthesias, patients still have fear and 8nx1ety during dental procedures continues as a health problem. It can be possible to eliminate fear and anxiety of patients with psyc hological approach but it can't be applied because of usual heavy conditions. Recently, especially in oral surgery, with local anesthesia which is supported with i.v. sedation proper and comfortable operation environment are created. For this purpose benzodiazepins are prefered drug group for conscious sedation. In our Investigation clinical effects of diazepam which has been used for ages and keep popularity in present and clinical effects of midazolam which is a new derlvate of benzodlazepln suggested to be alternative, to diazepam were com pared. Our double blind study was realised on 20 patients who have bllaterely similarly Impacted lower third molar and applied to department of Oral and Maxillofacial Surgery, Dental Faculty of Dicle University for surgical operation. Two different sedative drugs were administered in the same patient, In two dif ferent session, in the same condition, in the same time of the day and one week interval. After providing sedation half of the normal local anestesic doses were applied all of the participated patients. Before sedation and at 5., 10., 20., 40. and 60. minutes after sedation,80 pulse, slstollc and diastolic blood pressure were measured and noted down. Diazepam and midazolam were compared on ten scores: Effect of diaze pam and midazolam to vital parameters, onset of sedation speed, degree of seda tion, quality of sedation, condition of operation, duration of sedation, anterograt and retrograt amnestic effect, Intraoperative and late postoperative side effects. Furthermore opinions of patients about the method were evaluated. In our study that clinical effects of diazepam and midazolam were com pared; midazolam was superior in the parameters of degree of sedation, quality of sedation, onset of sedation speed, duration, anterograt amnestic effect, risque of venous sequelae. Additionly cardiovascular effects of two drugs were mini mum, two drugs developed good condition in operation and patient preferred mi dazolam to diazepam In i.v. conscious sedation were established.