Stimulus frequency dependency of post stimulus undershoot of the BOLD fMRI signal
BOLD fMRG sinyalinin uyaran sonrası dibeatımının frekans bağımlılığı
- Tez No: 179081
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZHAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Bioengineering, Biotechnology, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı uyaran frekanslarının, kan oksijen seviyesine bağımlı fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme sinyalinin uyaran sonrası dibeatımına etkilerinin araştırılmasıdır. fMRG çekimleri sırasında deneklere görsel uyaranları iletmekamacıyla siyah, opak bir güneş gözlüğüne bağlı fiber optik ışık iletim sistemi kuruldu. Bir statik, 4-14Hz ve 30-46Hz aralığında 11 değişik frekansta yanıp sönen görsel uyaran, sağlıklı bir deneğe bir fMRG çekim oturumunda uygulandı.Alınan veriler analiz edilerek BOLD fMRG parametreleri elde edildi. Her frekans için birincil görme alanındaki pozitif BOLD ve PSU sinyal değişimleri belirlendi. Elde edilen sonuçlar PSU'nun serebral kan hacmindeki değişimlerden bağımsız bir frekans bağımlılığı olduğunu işaret etmekte. Sonuçlar, daha fazla verinin gerekliliği ve serebral kan akımı gibi muhtemelen konu ile alakalı değişkenlerin de hesaplanması için atılabilecek adımlar tartışıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of different stimulation frequencies on post stimulus undershoot of the blood oxygen level dependent functional magnetic resonance imaging signal. A fiber optic light delivery system connected to a black opaque sunglass is constructed to deliver visual stimuli to subjects during fMRI scans. One static visual stimulus and eleven flashing stimuli with frequencies ranging from 4 to14Hz and 30 to 46Hz are applied one subject in one fMRI scan session.The acquired data is analysed to obtain the BOLD fMRI parameters. Positive blood oxygen level dependent and post stimulus undershoot signal changes in the primary visual cortex are determined for each frequency. The results suggest that the poststimulus undershoot has a frequency dependency independent of cerebral blood volume changes. Requirement of more data and additional measures for following possibly related phenomena such as cerebral blood flow are discussed which might be investigated in further studies.