Alkol bağimlilarinda ve yakinlarinda yaşam kalitesi ve ağri algisinin incelenmesi
Quality of life and pain perception in alcohol dependents anda their relatives
  1. Tez No: 388582
  2. Yazar: İREM EKMEKCİ ERTEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ENDER TANER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Alkol bağımlılığı, yaşam kalitesi ve ağrı hem birliktelikleri hem de etkileşimleri sık görülen ve klinik önemi belirgin olan üç kavramdır. Bu çalışmada; alkol bağımlısı olan hastalar ve yakınlarında kontrol grubuna kıyasla yaşam kalitesinin ve ağrı algısının ne kadar etkilendiğinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu çalışmada 18-65 yaş arası 50 alkol bağımlısı hasta ve birinci derece yakınlarında alkol bağımlılığı tanısı bulunan 50 hasta yakını; bağımlılık özellikleri, yaşam kalitesi, ağrı sıklığı, ağrı algısı ve bunların diğer değişkenlerle ilişkisi açısından kendi aralarında ve kendinde ya da ailesinde bağımlılık öyküsü bulunmayan 50 sağlıklı bireyle karşılaştırılmıştır. Katılımcılar sosyodemografik anket formu, WHOQOL-BREF-TR Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği-Kısa Formu, Kısa Ağrı Envanteri ile değerlendirilmiş, TENS cihazı aracılığı ile ağrılı uyaran verilmesinin ardından ağrı eşiği, ağrı toleransı ve Vizüel Analog Skala skorları hesaplanmıştır. Çalışmamızda hastalarda alkol kullanımına başlama yaşı ortalama 19,9 olup hasta yakını grubu (20,0) ile benzerdir. Çalışmamızdaki hasta grubunun yaşam kalitesi benzer çalışmalardaki hasta gruplarından daha yüksek bulunmuştur. Hastaların fiziksel, sosyal ve psikolojik alanda yaşam kalitesi hasta yakınlarına ve kontrol grubuna göre kötüdür. Çalışmamak ve ek psikiyatrik hastalığa sahip olmak hastalarda yaşam kalitesini olumsuz etkilerken, hasta yakını ve kontrol gruplarında böyle bir ilişki bulunmamıştır. Hastaların ilk kez alkole başlama yaşı azaldıkça fiziksel alan yaşam kalitesi puanları düşmektedir. Bağımlılığın diğer özelliklerinin yaşam kalitesini etkilemediği saptanmıştır. Hastalarda ağrı toleransının kontrollere göre yüksek olduğu bulunmuştur. Yaş arttıkça ağrı eşiğinin de arttığı, kadınlarda ağrı eşiğinin yüksek, toleransının ise düşük olduğu, psikiyatrik hastalığı olan hasta gurubunda ağrı sıklığının arttığı, ağrı algısının bağımlılık düzeyi ile ilişkili olmadığı çalışmamızın diğer bulgularındandır. Sonuç olarak alkol bağımlılığında yaşam kalitesinin iyileştirilmesi için tedavi hedefleri içine hasta yakınları, ek psikiyatrik hastalıklar ve işsizliğin düzeltilmesi de alınmalı ve koruyucu hekimlik önemsenmelidir. Bu konuda yapılacak daha geniş kapsamlı ileri çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Alcohol dependence, quality of life and pain are frequent and clinically important three terms that both coexist and interact with each other. In this study, we aimed to examine how quality of life and the perception of pain are affected among alcohol dependents and their relatives compared to healthy controls. In this study, 50 alcohol dependents, 50 first degree relatives of alcohol dependents between the ages of 18-65 were compared among themselves and also to 50 healthy people with no dependency or dependent relative according to; dependency features, quality of life, frequency and perception of pain and those relationship with the other variables. Participants were evaluated with a questionnaire form of sociodemographic characteristics, WHOQOL-BREF-TR, and Brief Pain İnventory and then they were given a noxious stimulus by TENS device. After that, pain thresold, pain tolerance and VAS scores of participants were mesaured. We found the age first of alcohol use about 19,9 in patient group and 20,0 in the relative group. The quality of life of our patients were better than the patients in the similar studies. Patients' quality of life in the physical, psychologic and social area was poorer than the relative and control groups. In the patient group, unemployment and psychiatric comorbidity negatively effected the quality of life but this was not viable in either the relative or control groups. The age of first alcohol use was found to be positively associated with quality of life in the psychal area. There was no correlation with the other features of dependence and quality of life.According to pain perception and the frequency of pain, no differences were observed between groups but the pain tolerance was higher in the patients than in the controls. The older age was associated with higher pain thresold. Pain thresold was found to be higher and pain tolerance was found to be lower in women. The frequency of pain were more in the patient group with psychiatric comorbidity. We found no relationship between pain perception and level of dependency. As a result, relatives of patients, psychiatric comorbidities and unemployment should also be obtained in the treatment strategies in order to improve quality of life in alcohol dependence. Further more extensive studies are needed in this field.