The relationship between near-space indices and weather conditions in Istanbul
İstanbul hava koşulları ve yakın-uzay indisleri arasındaki ilişki
  1. Tez No: 179090
  2. Yazar: R. GÜL SEVİN PEKMEZCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ATİLA ÖZGÜÇ, PROF.DR. ORHAN YENİGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Meteoroloji, Astronomy and Space Sciences, Meteorology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Son yıllarda bilim adamlarının aklının kurcalayan ana konu, iklim değişiminin asıl sebebidir. Bu sorunun acilen yanıtlanması gerekmektedir; çünkü değişim, Dünya'da hayatın varlığını tehdit etmektedir. Yüksek konsantrasyonda sera gazı salınımı, elektromanyetik kirlilik, ormanların ve biyoçeşitliliğin kaybolması, bertaraf edilmemiş atıklar ve daha bunlar gibi insan kaynaklı birçok prosese eşdeğer olarak, bilim adamları yakın uzayın, özellikle de Güneş'in küresel ısınmadan sorumlu olduğunu düşünmektedir. İklim üzerinde herhangi Güneşsel veya kozmik etkinin izini araştırmak için, dünya çapında, yerel hava parametreleri kullanılmaktadır; çünkü bunlar küresel olarak ölçülememektedirler. Bu yaklaşım ışığında, İstanbul'un neredeyse bir asırlık hava sıcaklığı, hava basıncı, yağış ve rüzgar hızı gibi bazı meteorolojik verileri; Güneş leke sayısı, gezegenlerarası manyetik alan, jeomanyetik aktivite ve kozmik ışınlar gibi uzay indisleriyle aralarındaki muhtemel ilişkilerini bulmak üzre irdelenmiştir. Ve Dünya'nın yakın uzay çevresinin, İstanbul'un yerel hava şartları üzerinde, özellikle de son otuz yıldır önemli derecede etkili olmadığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The main subject occupying the scientists? mind recently is the very reason of climate change. This question has to be immediately answered, because that change treats the existence of life on the Earth. Equal to the anthropogenic processes like high concentration of greenhouse gases emission, electromagnetic pollution, loss of forests and biodiversity, untreated disposals, and many more, the scientists think the near-space of Earth, especially the Sun is responsible for global warming as well. To detect any solar or cosmic signal on climate, local weather parameters are applied world-wide since they are not able to be measured globally. Due to this empirical approach, some of Istanbul?s meteorological data for almost one century like air temperature, air pressure, precipitation and wind velocity are investigated in order to find any possible coherencies with space indices like sunspot number, interplanetary magnetic field, geomagnetic activity and cosmic ray number. And it turned out that the Earth?s outer vicinity is not significantly responsible for the local weather of Istanbul, especially for the last three decades.