Environmental risk and insurance: With special reference to the EU environmental liability directive
Avrupa Birliği çevre sorumluluk direktifine referansla çevre kirliliği riski ve sigorta
- Tez No: 179089
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SUNA OKSAY, PROF.DR. MİRAY BEKBÖLET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Sigortacılık, Law, Insurance
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tez, çevre kirliligi ve sigorta arasındaki iliskiyi ve etkilesimi incelemektedir. Günümüzde sürdürülebilir kalkınmaya duyulan ihtiyaç yanında, endüstriyel faaliyetlerin insan saglıgı, mallar, dogal kaynaklar, biyolojik çesitlilik üzerindeki olumsuz etkileri, mevcut çevre koruması seviyesinin daha ileriye götürülmesine yönelik politika ve tekniklerin tartısılmasını beraberinde getirmistir. Çevre politikalarının uygulanması mevzuat düzenlemeleri yanında bazı finansal araçlara da ihtiyaç duymaktadır. Bu çerçevede mevcut tezin ilk bölümü konuya iliskin temel kavramlara açıklama getirmekte ve baslıca çevre sigortası ürünlerini incelemektedir. Tezin ikinci bölümünde, çevre sigortalarının Amerika Birlesik Devletleri, Avrupa Birligi Üyesi ülkeler ve Türkiye'deki mevcut durumu, zorunlu finansal teminat hükümleri içeren çevre kanunları ve ihtiyari sigorta ve reasürans havuzları bakımından incelenmistir. Tezin son bölümünde ise 2004 tarihli Avrupa Birligi Çevre Sorumluluk Direktifi ve bu Direktifle getirilen yeni çevre rejiminde sigortanın yeri ve rolü degerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The thesis deals with the relation and interaction between environmental pollution and insurance. In our days, the adverse impact of industrial activities on human health, personal properties, natural resources and biodiversity; as well as the need for sustainable development, created a debate on appropriate policies and techniques aimed at improving the current level of environmental protection and preservation. Implementation of environmental policies needs environmental regulations and also some financial instruments. In this context, the first part of the thesis explains the major concepts, which are related to the issue. This part also consists of a chapter, which summarizes principle environmental insurance products. The second part of the thesis deals with the current position of environmental insurance in the U.S., EU Member States and Turkey. In this context, this part deals with environmental laws, which consist of compulsory financial security provisions and voluntary environmental insurance and reinsurance pools. The third and last part of the Thesis examines the EU Environmental Liability Directive dated 2004 in general and the place and possible role of insurance in the new environmental liability regime.