Sorption of copper, zinc and nickel by selected soils
Seçilmiş topraklarda bakır, çinko ve nikel'in sorpsiyonu
  1. Tez No: 179091
  2. Yazar: AYŞE GÜL GEYİK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN YENİGÜN, PROF.DR. ZEYNEP ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmanın amacı bakır, çinko ve nikelin değişik kompozisyonlara sahip topraklarla olan etkileşimini yorumlamaktır. Topraklar, farklı bölgelerden alınmıştır. Birinci toprak Marmara bölgesinden, ikinci ve üçüncü topraklar Akdeniz bölgesinden alınmıştır. Topraklar, değişik derişimlerde ve değişik V/m oranlarında bakır, çinko ve nikel ile 48 saat süreyle yapay olarak kirletilmiştir (V toprağın üzerine konulan çözelti hacmini, m kullanılan toprağın ağırlığını ifade eder). 48 saat, önceden yapılan deneylerle metaller ile toprağın dengeye gelmesi için gerekli zaman olarak belirlenmiştir. Değişik derişimler ile yapay olarak kirletilen toprak mekanik çalkalayıcıda 48 saat süre ile etkileşime sokulmuş, ardından santrifüj edilmiştir. Atomik absorbsiyon spectrofotometresi kullanılarak çözeltide kalan metal miktarı belirlenmiştir. Bakır, çinko ve nikelin tekli ve karşılaştırmalı çoklu sistemde iken toprağa bağlanma davranışları adsorpsiyon isotermleri ile değerlendirilmiştir. Toprakların deneysel sorpsiyon sonuçları Freundlich isoterm eşitliğine yerleştirilerek, çeşitli sorpsiyon sabitleri hesaplanmıştır. Tekli sistemde, pH'sı ve katyon değiştirme kapasitesi en yüksek olan 1 numaralı toprakta en fazla bakırın adsorplandığı ve desorplandığı görülmüştür. Çoklu sistemde ise, 2 ve 3 numaralı topraklarda en fazla nikel adsorplanmış ve desorplanmıştır. Çoklu sistemde metallerin toprağa bağlanma yoğunlukları hesaplanmıştır. İsotermlerden elde edilen bulgular, metallerin bağlanma yoğunluklarının hesaplanmasından elde edilen sonuçlar ile desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to interprete the interaction of copper, zinc and nickel with soils of varing composition. Soils were taken from different regions. Soil 1 was from Marmara region, soil 2 and soil 3 were from Mediterranean region. The soil samples were artificially polluted by copper, zinc and nickel with different concentrations and V/m ratios (where V stands for the solution volume added on the soil and m for the weight of soil taken) for 48 hours. The time 48 hours was determined as the equilibrium time of the interaction between metal ions and soils. The soils artificially contaminated with varying concentrations were then subjected to shaking and centrifuging. The amount of remaining copper, zinc and nickel in solution were determined by Atomic Absorption Spectrometry. The adsorption-desorption behavior of copper, zinc and nickel were evaluated in mono and competitive multi metal systems with Freundlich isotherm equation; and related sorption constants were calculated from the isotherms. Thus, it was observed that in mono metal system more copper was adsorbed and desorbed than other metals on the soil with higher pH and CEC, namely soil1. In multi metal system, Ni was the metal which adsorbed?desorbed the most on soils 2 and 3. Adsorption?desorption intensity was calculated for multimetal systems. The findings derived from isotherms were in consistence with the adsorption?desorption intensity results.