Sipahiler (Isparta ili) ve dolayının jeolojisi
- Tez No: 1791
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZ : İnceleme alanı Eğirdir g ölü güneydoğusunda İsparta dir seğine yerleşmiş, litolojik özellikleri birbirinekbenzer yapı sal konumları ise oldukça karışık Mesozoyik-Alt Tersiyer yaşlı otokton ve allokton kayalardan oluşmaktadır, çalışma sahasında yüzeyleyen otokton birimlerin tabanını Triyas yaşlı bitkili kumtaşı, radyolarit, çört ve pelajik kireç taşlarından oluşan ıspartaçay formasyonu oluşturur, lspartaçay formasyonu ile başlayan istif kesiksiz olarak dolomitik, ooli- tik ve resif al kireçtaşları diziliminde Alt Paleosen'e kadar devam etmektedir. üst Paleosen-Alt Eosen zaman aralığında bölge tektonik hareketlilik kazanmış ve bu dönemde otokton istifin çökeldiği denizin bir başka coğrafik bölgesinde ise; Kumtaşı, radyolarit, çört, kireçtaşı çökelmiş ve bazik nitelikli denizaltı volkanit- lerinden oluşan Pazarköy grubu ile Kızıldağ serpantinitleri böl geye yerleşmiştir. Bu birimler çalışma sahasında gözlenen allok ton toplulukları oluşturmaktadır. Pazarköy grubu ve Kızıldağ serpantinitlerinin bölgeye yerleşmeleri sırasında; ofiyolit topluluğunun ve daha önce çö kelmiş tüm birimlerin blok ve çakıllarını içeren Akdoğan for - masyonu (olistostromu) transgresif olarak çökelmiştir. Alt Eosen-Miyosen aralığındaki tektonik kuvvetler ile o- tokton karbonat platformu yırtilma faylarıyla parçalanmış ve Dulup kireçtaşmın zirvesinide içine alan oldukça geniş bir mostrası paraokton bir konum kazanmıştır. Miyosen` de post-tektonik nitelikli Güneyce formasyonu o- tokton birimlerin üzerine transgresif aşamalı olarak çökelmiş - tir. Kuvaternede ise yamaç molozu ve alüvyon çökelmiştir.ABSTRACT: Research area is located on the SE of Eğirdir lake which is bein bend of İsparta. The rock units are litho logi cally similar to each other, but structural properties are qu ite complicated which are Mesozoic and Lower Tertiary are for med autochthon and allocthon rocks. Basement of autochthon units which are given outcrop are plant-beaming sandstone, radiilafcite, chert and ıspartaçay formation as Triasic age. That series which is starting whit ıspartaçay formation is continous as dolomitic, colitüc and reefal limestone until to paleocene. The region was again tectonicaly active between Uppe r paleocene and Lower Eocene. During that periid sandstone, ra- diolarite and chert deposited at different geographical regi on ofthe sea which the autochthon rock series were settled. On the other hand volcanic rocks which are baric character that is formed pazarkjy groups and Kizildag serpantinites are made emplacement, togenther on the same region. Those units ase given ouctcrop in the research area as alloctonous rock groups. Luring the emplacement of Pazarköy groups and Kızıldağ serpantinites in the region, the materians are given to Akdo ğan formation (olistostromsj, that formetian is deposited as a transgressive series. The rectonic forces which are poduced during the lower Miocene and Lower Eocene, broke into pieces of autochthon car- bonade platform. That caused paraautochthon position to one a big parts Dulup limestone. During the Miocene Güneyce formation which is post tec tonic character are deposited on autochthon and allocton units as transgressive series. Slope waste and aluveon are deposited during the Quater nary#
Özet (Çeviri)