Bazı rutenyum bileşiklerinin mutajenik aktivitelerinin Ames testi ile araştırılması
Analysing the mutagenic effects of some ruthenium compounds by Ames test
- Tez No: 179103
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİLİZ ALANYALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, 6 ayrı rutenyum türevinin ve cisplatinin mutajenik etkilerinin Ames/Salmonella testi ile belirlenmesi ele alınmıştır. Deneyde Salmonella typhimurium'un TA98 ve TA100 suşları kullanılmıştır. TA98 suşunda çerçeve kayması, TA100 suşunda nokta mutasyonu vardır. TA98 suşu için spontan koloni sayısı 20-50, TA100 suşu için ise 125-200 kolonidir. Pozitif kontrol olarak TA100 suşuna sodyum azid, TA98 suşuna 4_nitro_o_fenilendiamin uygulanmıştır. Salmonella typhimurium'un TA98 ve TA100 bakteri suşlarının genotip kontrolleri yapılmıştır. 6 ayrı rutenyum türevinin ve cisplatinin sitotoksik etkileri saptanarak toksik olan ve toksik olmayan dozlar belirlenmiştir. TA98 ve TA100 suşlarına uygulanan 6 ayrı rutenyum türevinin ve cisplatinin gösterdiği mutajenik etkiler doza bağlı cevap eğrisi şeklinde grafik oluşturularak gösterilmiştir. Grafiklerden elde edilen bulgulara göre TA98 ve TA100 suşları için 6 ayrı rutenyum türevinin ve cisplatinin mutajenik etkileri karşılaştırılarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, defining the mutagenic effects of 6 ruthenium derivates and cisplatin were approached by Ames/Salmonella test. In the test, TA98 and TA100 strains of Salmonella typhimurium were used. TA98 strain has frameshift mutation, TA100 strain has base-pair substitution. Spontane colony number for TA98 is 20-50 and for TA100 is 125-200. Sodium azid was applied as a positive control for TA100, 4_nitro_o_phenilendiamin was applied for TA98. Genotype controls of TA98 and TA100 bacterial strains of Salmonella typhimurium were accomplished. Toxic and nontoxic doses were determined by defining cytotoxic effects of 6 ruthenium derivates and cisplatin. The mutagenic effects of 6 ruthenium derivates and cisplatin, which were exposed to TA98 and TA100 strains, were shown as dose dependent respond curve by drawing graphics. According to findings from graphics, matching the mutagenic effects of 6 ruthenium derivates and cisplatin on TA98 and TA100 strains were submitted.