İnşaat projeleri ihalelerinde yüklenici/istekli yeterlilik değerlendirme sistemi
Contractor evaluation system in construction project biddings
- Tez No: 179104
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Günümüzde inşaat sektöründe tüm dünyada fiyat dışı unsurları da göz önünde bulunduracak şekilde en etkin yüklenici seçim sistemleri araştırılmaktadır. Bu araştırmaların sonucu olarak yasal düzenlemeler yapılarak, ülkelerin kamu ihale sistemleri şekillendirilmektedir. Bu süreçte yüklenicinin devam eden ve daha önce bitirmiş olduğu projelerdeki performansı, bundan sonra üstleneceği projelerin başarısı için önemli bir gösterge olmaktadır. Bu noktadan da hareketle, inşaat sektöründeki yüklenicilerin performanslarının değerlendirilebilmesi için web tabanlı, çevrimiçi, şeffaf ve objektif kriterlere dayanan bir değerlendirme sistemi tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays investigations on effective contractor evaluation systems to consider issues besides price are being carried out in construction sector. As a result of these investigations, legal regulations are being formed, the public procurement systems of countries are being reshaped. In this process, the performance of the contractor in the ongoing and finished projects is taken as an important indicator for the projects that the contractor will conduct afterwards. Hence, a web-based, online, transparent and objective system have been designed to evaluate contractor performance in construction project biddings.