Dönen sistemlerde dinamik Casimir etkisi
Dynamical Casimir effect in rotating systems
- Tez No: 179102
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM YÜCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tezde, sınır koşullarının zamana bağlı olduğu durumda vakumdaki sanal fotonların gerçek fotonlara dönüştüğü durumu inceleyen dinamik Casimir etkisi problemi çalışıldı. Bu problem özel olarak üç boyutta titreşen ve dönen kavite için çoklu skala analizi (MSA) yöntemi kullanılarak oluşan skaler ve vektör parçacıkların sayıları hesaplandı. Titreşen kavite probleminde simetrik ve anti-simetrik titreşim hareketleri incelendi. Anti-simetrik titreşim hareketi için oluşan foton sayısının, simetrik titreşim hareketine göre daha fazla olduğu gösterildi. Dönen kavite için elde edilen foton sayısının açısal frekansa bağlılığının, simetrik titreşim hareketi yapan kavitenin titreşim frekansına bağlılığı ile benzerlik gösterdiği bulundu. Oluşan foton sayısının zamanla üstel olarak artan bir fonksiyon olduğu gösterildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the dynamical Casimir effect, in which virtuel photons of the vacuum are converted to the real photons due to the time-dependent boundary conditions is studied. Specificelly, the number of scaler and vector particle are calculeted for the oscillating and swinging cavity in 3-D by using multiple scale analysis method. For the oscillating cavity case, the symmetric and anti-symmetric oscillations of the cavity walls are investigated. It is shown that generated particle in anti-symmetric case is more than those in symmetric case. It is found that the angular frequency dependece of the generated particle number for swinging cavity is similar to oscillation frequency dependece of the generated particle number for oscillating cavity. It is shown that number of generated photons function increase exponentionaly in time.