Zeytin karasuyundan antioksidanların dondurarak kurutma yöntemi ile ayrıştırılması
Separation of antioxidants from olive oil mills effluent by freeze drying
- Tez No: 179146
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN SADIKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Zeytin ve zeytinyağı sanayi ülkemizin en önemli sanayi dallarından biridir. Fakat zeytin ve zeytinyağı üretiminde karasu gibi çevreyi kirleten yan ürünlerde ortaya çıkmaktadır. Zeytin karasuyu yüksek oranda antioksidan özelliğe sahip polifenoller içermektedir. Bu antioksidanların piyasa değeri oldukça yüksektir ve gıda, kozmetik, ilaç ve kimya sanayinde kullanım alanları geniştir. Antioksidanlar sıcaklığa oldukça hassas maddeler oldukları için geleneksel ayrıştırma yöntemleriyle ayrıştırılmaları mümkün değildir.Bu tezin amacı, bu antioksidan maddelerin düşük sıcaklıkta dondurarak kurutularak kristal toz halinde elde edilmelerini sağlamaktır. Aynı miktarda zeytin karasuyu numunesi kullanılarak farklı işlem şartlarında dondurarak kurutma denemeleri yapılmıştır. Dondurarak kurutma deneme sonuçları işlem için uygun sıcaklıkların seçilmesi ve birinci ve ikinci kurutma safhaları için yeterli zamanın verilmesiyle zeytin karasuyunun dondurarak kurutulabileceğini göstermiştir. Zeytin karasuyu, sıcaklığın numunenin camsı geçiş sıcaklığının altında tutulmasıyla en iyi kurutma süreleri birinci ve ikinci kurutma için sırasıyla 19 ve 4 saattir.
Özet (Çeviri)
Olive and olive oil industry is one of the the leading industry in Turkey. In the olive and olive oil processing plant some by products such as wastewater occurs as a results of production. The olive oil mills effluent contains polyphenols that is rich in antioxidant. These antioxidant?s market value is high and they are commonly used at food, cosmetics, pharmaceutics and chemistry industries. Antioxidants are highly sensitive to the temperature, for this reason, they can not separated by conventional separation methods.The aim of this thesis is to obtain these antioxidant matterials as a crystal powder by freeze drying at low temperatures. Freeze drying experiments were done under different drying operation conditions by using the same amount of olive oil mill effluents. Freeze drying experiments show that choosing appropriate temperature for operation and setting enough time for the primary and secondary drying stages, olive oil mills effluent can be freeze dried. The best drying times for the olive oil mills effluent during the primary and secondary drying stages is 19 and 4 hours, respectively while keeping temperature of the sample below the glass transition temperature.