Yeni bir ftalosiyanin ve metal bileşimlerinin sentezi ve karakterizasyonu
The synthesis and characterization of a new phthalocyanines and its metal complexes
- Tez No: 179167
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ KARSLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, literatürde kayıtlı olmayan yeni bir ftalosiyanin bileşiği ve bu yeni bileşiğin kompleksleri sentezlendi. 4-nitrofenol (1) ile 2-bromoetanol (2) ün reaksiyonu sonucu 2-(4-nitrofenoksi)etanol (3) bileşiğin elde edildi. 2-(4-nitrofenoksi)etanol (3) ile 4-nitroftalonitrilin (4) reaksiyonu sonucu 4-[2-(4-nitrofenoksi)etoksi]ftalonitril (5) bileşiği elde edildi. Bu bileşiğin 2-(dimetilamino)etanol ile reaksiyonu sonucu da metalsiz ftalosiyanin (6) elde edilmiştir. Daha sonra (5) bileşiğinin 2-(dimetilamino)etanol içerisinde Ni, Cu, Zn, Co vu Pb tuzları ile ayrı ayrı reaksiyonu sonucu metalli ftalosiyaninler (7), (8), (9), (10), (11) sentezlenmiştir. Elde edilen bileşiklerin yapıları IR, 1H-NMR, UV-Vis ve kütle spektral verileri ile aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, A new type phthalocyanine and its complexes not recording in literature were synthesized. 2-(4-nitrophenoxy)ethanol (3) was prepared by the reaction of 4-nitrophenol (1) with 2-bromoethanol (2). 4-[2-(4-nitrophenoxy)ethoxy]phthalonitrile (5) was prepared by the reaction of 2-(4-nitrophenoxy)ethanol (3) with 4-nitrophthalonitrile (4). The metal free phthalocyanine was synthesized from compound (5) in dimethylaminoethanol. Metallophthalocyanines (7), (8), (9), (10), (11) were sythesized by the reaction of compound (5) in dimethylaminoethanol with Ni, Cu, Zn, Co and Pb salts, respectively. The structures of the synthesized compounds were identified by using IR, 1H-NMR, UV-Vis and mass spectrometers.