Naftaldimin grubu içeren yeni floresent makrobisiklik ligandların kompleksleşme özelliklerinin spektroskopik metodlarla incelenmesi
The investigation of complexlation properties of novel flourescent macrobicyclic ligands containing naphtaldimine groups with spectroscopic methods
  1. Tez No: 179176
  2. Yazar: AYSEL BAŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMMÜHAN OCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada makrobisiklik kısım içeren iki yeni Schiff bazı tasarlandı ve ilgili makrobisilik amin bileşikleri ile 2-hidroksi-1-naftaldehid'in reaksiyonu sonucunda sentezlendi.Yeni N2O2S2 karışık donörlü makrobisiklik ligandların karakterizasyonu 1H NMR, 13C NMR, IR Spektrokopisi, Kütle ve Elementel Spektral verileri ile yapıldı. Analitik kısım çalışmaları ise spektrofotometresi ve PTI QM-4 2006 Spektroflorometresi ile gerçekleştirilmiştir.2-hidroksi-1-naftil grubu içeren N2O2S2 karışık dönorlü makrobisiklik ligandların spektroskopik özelliklerine Mg2+, Ca2+, Sr2+, Mn2+, Fe2+, Fe3+, Co2+, Zn2+, Ni2+, Pb2+, Cd2+, Hg2+, Al3+ ve Cu2+ gibi metal katyonların etkisi asetonitril-diklorometan (9.5-0.5) karışımında absorpsiyon ve emisyon spektroskopisi ile incelendi.Yeni makrobisiklik ligandların test edilen metallerle kompleksleşme özellikleri, spektroflorimetrik ve spektrofotometrik olarak titrasyonlar ile belirledi. Ayrıca bu sonuçlara göre oluşan metal-ligand komplekslerinin bileşimleri ve kararlılık sabitleri hesaplandı. Kompleks bileşimlerinin tesbiti için molar oranlar metodu kullanıldı.Emisyon spektrumları, naftil floresentin geçiş metal katyonları ile belirgin bir maviye kayma ve kuencing gösterdiğini ortaya koydu. Oysa ki benzer etkinin toprak alkali metal katyonlarına karşı çok zayıf olduğu görüldü. Özellikle, ligandların Ni2+ ve Hg2+ metalleri ile etkileşimi naftalen grubunun floresans şiddetinde %90 dan daha fazla kuencingine sebep oldu.
Özet (Çeviri)
In this study, two new Schiff bases containing macrobicyclic moiety were designed and synthesized by reaction of the corresponding macrobicyclic compound and 2-hydroxy-1-naphtaldehyde.The Structures of the ligands are demonstrated according to 1H NMR, 13C NMR, IR, elemental and mass spectral data. Also analytical results is taking from spectrophotometer ve PTI QM-4 2006 Spectrofluorimeter.The influence of metal cations such as Mg2+, Ca2+, Sr2+, Mn2+, Fe2+, Fe3+, Co2+, Zn2+, Ni2+, Pb2+, Cd2+, Hg2+, Al3+ and Cu2+ on the spectroscopic properties of the 2-hydroxy-1-naphtyl group linked to the macrobicyclic ligands with N2O2S2 mixed donor was investigated in acetonitrile-dichloromethane solution (9.5/0.5) by means of absorption and emission spectrometry. Additinally according to these results stability constant of complexes with metal cations is calculated. The molar ratio method was used to determinate the complex composition.The results of spectrofluorimetric titration experiments disclosed the complexation properties with the tested metal cations of the novel macrobicyclic ligands. Emission spectra undergo a marked blue shift and quenching of naphtyl fluorescence with the transition metal cations whereas the similar effects are weaker with alkaline earth metal cations. Especially, interaction of Ni2+ and Hg2+ with the ligands causes quenching of naphtyl fluorescence higher than 90 %.