Mevcut deprem yönetmeliği ile yürürlükten kaldırılan deprem yönetmeliğinin karşılaştırılması ve mevcut bir binanın incelenmesi
Comparison of existing and previous turkey's earthquake resistant design code and investigating an existing building
- Tez No: 179187
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN HÜSEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Etkin deprem kuşağında bulunan ülkemizde birçok yıkıcı depremler olmuştur. Bu depremler neticesinde büyük can ve mal kaybı meydana gelmiştir. Ülkemizde oluşan depremler, bina stoğumuzun büyük bir kısmının yeterli emniyete sahip olmadığını göstermiştir. Depreme dayanıklı yapı yapılması için çıkartılan yönetmeliklerin, zaman içerisinde gereksinimleri karşılayabilmeleri ve/ya da yeni ortaya çıkabilecek yapım tekniklerini içermeleri için revize edilmeleri gerekmektedir. Bu çalışmada 1998 yılında yürürlüğe giren ?Afet Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik?, 2007'de revize edilerek ?Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik? ismi ile yürürlüğe giren yönetmelik ile karşılaştırılmış, ve yönetmeliğe ilave edilen mevcut binaların değerlendirilmesi ve güçlendirilmesi koşulları dikkate alınarak mevcut bir okul binasının incelemesi doğrusal elastik yöntem ile yapılmıştır.Çalışmanın birinci bölümünde, betonarme binaların deprem davranışları hakkında genel bilgiler verilerek, deprem yönetmeliğinde yapılan değişiklikler ile mevcut betonarme binaların değerlendirilmesi ve güçlendirilmesi irdelenmiş, ikinci bölümünde bir okul binasının değerlendirilmesi doğrusal elastik hesap yöntemlerinden biri olan eşdeğer deprem yükü yöntemi ile yapılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise bu çalışmadan çıkartılabilecek bazı sonuç ve öneriler verilmiştir.Yapılan incelemelerde, bu çalışmaya konu olan hasarsız mevcut okul binasının hedeflenen Can Güvenliği performans seviyesini sağlamadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In Turkey, which is located on one of the most active faults, many destructive earthquakes occur. As a result of these earthquakes, a great many of lives and properties can be lost. These occurred earthquakes show that the most of the existing structures on the land are not safe enough. Valid codes for the construction of earthquake resistant structures require to be revised for providing the necessities in adapting the latest construction techniques. In this study, ?Code about Structure in Disaster Territories? which came into force in 1998, is compared with the revised version ?Code about Structure Construction in Earthquake Territories-2007?. In addition, investigation of an existing school building is carried out by using Linear Elastic Method in accordance with requirements of evaluation and strengthening of existing building which is added in new code.The study carried out for this purpose, has three main chapters. In the first chapter, by providing the general information about the earthquake behaviors of reinforced concrete structures, the evaluation and strengthening of existing structures are studied with the changes made in earthquake code. In the second chapter, evaluation of a school building in equivalent with earthquake loading, one of the methods of linear elastic calculation method are studied. In the third part of the study, the results and suggestions are informed.In this observations, it is seen that the undamaged existing school building which is subjected to this study, does not provide the aimed performance level of life safety.