Harşit (Giresun) granitlerinin mermer olarak kullanılabilirliğinin incelenmesi
Investigation on the utilization of Harşit (Giresun) granites as marble
  1. Tez No: 179195
  2. Yazar: MEHMET ÇAPİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ OSMAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmanın esas konusunu oluşturan ?Harşit Granitleri? bu güne kadar çeşitli araştırmacılar tarafından, sadece bölgenin jeolojik ve petrografik yönden incelenmesi yapılmış buna karşın, mermer özellikleri açısından herhangi bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu nedenle Harşit granitlerinin mermer olarak kullanabilirliği incelenmiştir.Yapılan deneysel çalışmalarda, malzemelerin fiziksel ve mekanik özellikleri TS 699'a göre belirlenmiştir. Söz konusu ganitlerden, örnekler alınarak fiziksel özelliklerden, kuru ve doygun birim hacim ağırlık, porozite, atmosfer basıncı altında ağırlıkça su emme, mekanik özelliklerden ise tek eksenli basınç dayanım, sürtünmeyle aşınma dayanımı, ultrasonik hız, dona karşı dayanımı, dondan sonra basınç direnci, eğilme dayanımı, darbe dayanımı paremetreleri belirlenmiştir. Bu deneyler sonucunda kayaçların sınıflandırılması yapılır ve istenilen koşullara uygun olup olmadıkları araştırılmıştır.Mineralojik ve petrografik analiz için polarizan mikroskopta optik incelemeler yapıldı. Aynı zamanda bu çalışmada Harşit granitlerinin radyoaktivite seviyesinin ölçümü için, HPGe detektötü kullanılak örneklerin doğal radyoaktivite seviyesi tayin edildi.İncelemeler sonucunda Harşit Granitlerinin TSE Standartlarına göre limit değerler üzerinde olduklarından mermer olarak kullanılabilirliği belirlenmiştir. Ancak granitlerin mermer olarak kullanılmadan önce anklavdan ve pas etkisinden dolayı iyi pazar araştırması yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Harşit granites that are the main topic of this research, have been investigated by several researches merely its geological and petrographic characteristics until now. However, any investigations based on the potential use of the granites as marble has not been found. Hence, this study has been carried out to find the potential use of Harşit granites as marble.The mechanical and physical properties of the granites were defined according to the national standards called TSE 699 when the experimental studies were carried out. The samples obtained from Harşit granites were used to define the physical properties such as dried and saturated unit volume weight, porosity and water absorption under the atmospheric pressure. Also, the mechanical properties of the granites such as uniaxial compressive strength, abrasion strength, ultrasonic velocity, resistance against freezing, compressive strength after freezing, bending strength, impact resistance have been defined as well. According to the results of the experimental studies, the granites? samples have been clasified and investigated if they have suitable conditions required for marble. In addition, to get the mineralogical and petrographic properties, the samples were analyzed using a polarized microscope. The measurement of the level of the natural radyoactivity of Harşit granites was carried out by using of HPGe detector.The results were evaluated acording to the national standards TSE and it has been seen that Harşit granites have higher values than the limit values of TSE. In conclusion, Harşit granites can be used as marble. However, due to the its enclave and corrosion effects, the market research should be done very well before processing of the granites.