Atık sudan fosfat giderimi
  1. Tez No: 17921
  2. Yazar: BAHTİYAR ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. A. NUR ONAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Ill ÖZET Atıksudan fosfat giderimi, sürekli ve kesikli sistemlerde biyolojik ve fiziksel olarak incelenmiştir. Biyolojik fosfat giderimi için laboratuvarda iki, üç ve dört kademeli model sistemler kurulmuştur. Fosfat gideriminde etkin olduğu belirtilen Acinetobacter ssp. aktif çamurdan izole edilerek çoğaltılmıştır. Model sistemlerde Acinetobacter ssp. in yanısıra karışık kültür de denenmiştir. Sistemleri çalıştırmak için arıtma tesisi giriş ve çıkış suları, sentetik atıksu kulla nılmıştır. Model sistemleri optimize edebilmek için kesikli sistem deneyle ri yapılmıştır. Bu deneylerde en iyi fosfat giderimi için gerekli olan sı caklığın 27 C, hava akış hızının 300 ml/dak/4.8 1 ve bekletme süresinin 32 saat olması gerektiği saptanmıştır. Biyolojik yoldan en yüksek fosfat arıt ma veriminin %44-50 arası olduğu bulunmuştur.Metal zehirliliğinin fosfat giderimine etkisini belirlemek için Acinetobacter ssp. aktif karbona tutuk lanmış ve kesikli sistemde Al, Cd, Cr, Cu, Fe, Hg, Ni *", Pb ve. +2 +2 +3 An Uızhırı üç fnrklı der iyimde ç;ı I ışı lıııışl ı r.Mel ;ı I l uz hır ı ııdnıı Cld, Cr Hg ve Pb 'un çok düşük derişimleri bile verimi % 10' un altına düşürmüş tür. Fosfatı fiziksel yöntemle gidermek amacıyle cüruf, zeolit ve pomza taşı denenmiştir. Bu materyallerin adsorpsiyonla fosfat giderme verimleri sırasıyla % 90.66, % 35.60 ve % 95.76 olarak saptanmıştır. Cürufun asitle yıkanmasının fosfat adsorpsiyonunu azalttığı gözlenmiştir. Pomza taşının fosfat adsorpsiyonuna, atıksuda bulunabilecek elektrolitlerin, organik mad denin ve farklı fosfat derişimlerinin değişik pil' lordaki etkisi incelenmiş tir. Zeolitin adsorpsiyon verimi oldukça düşük olduğundan fosfat giderimi için kullanılamayacağı, pomza taşı doldurulmuş bir kolunun ise geleneksel atıksu arıtma tesisi sonuna yerleştirilerek etkin bir şekilde fosfat giderimi sağlayacağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this study biological and physical phosphate removal from waste water in the sequent and batch systems has been investigated. In order to remove phosphate biologicaly two, three and four zoned siystems have been set up in the laboratory. Acinetobacter ssp. which is known to be effective in removal of phosphate, has been reproduced by iso lating from activated sludge. In addition to Acinetobacter ssp., in model systems mixed culture has been also examined. In order to operate the sys tems, entrance and exit water of the wastewater treatment installation and synthetic wastewater have been used. To optimize the model systems batch system experiments have been performed. For the optimum removal of phosphate it has been determined that the necessary temperature is 27°C, the speed of air current is 300 ml/min/4.8 1 and the residence time is 32 hours in these experiments. The maximum efficiency of biological phosphate removal has been found between 44-50 %. For fixing the effect of metal toxicity on the phos phate removal, it has been worked with three different concentrations of Al+3, Cd+2, Cr+3, Cu+2, Fe+3, Hg+2, Ni+2, Pb+2 and Zn+2 salts. Metal salts +2 +3 +2 +2 such as Cd, Cr, Hg and Pb have decreased the efficiency below 10 % even in their lowest concentrations. Slag, zeolite and spongite have been examined to remove phosphate by using physical methods. The efficiency of phosphate removal of these materi als with adsorption was 90.66 %,35.60 % and 95.76 %, respectively. It has been observed that washing the slag with acid has decreased phosphate adsorption. The effects of electrolytes, organic matter and different phos phate concentrations in wastewater on the phosphate adsorption of spongite have been investigated at different pH values. As the adsorption efficiency of zeolite is highly low, it has been "considered that it may not be used for phosphate removal. A column filled with spongite may result an effective phosphate removal by setting it up at the end of.conventional wastewater treatment installation.