YSP (yuvarla-sıkıştır-paketle) metodu ile çöplerin katı atık düzenli depolama sahasında depolanması Ordu ili örneği
Title of thesis: Ordu example of regular storing field of soild waste collected by rolling-pressing-packing (RPP) methods
  1. Tez No: 179271
  2. Yazar: SEYİD HAMİD HAŞİMİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SALİM ÖNCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Tüm Karadeniz'deki illerde olduğu gibi Ordu İlinde de katı atık bertaraf sahası sorunu yıllardır yaşanmaktadır. Bu çalışmada Ordu İlinde toplanan katı atıkların YSP (Yuvarla-Sıkıştır-Paketle) Metodu İle Çöplerin Katı Atık Düzenli Depolama Sahasında geçiçi depolanması ve çevre üzerindeki olumlu olumsuz etkileri ve maliyet analizleri araştırılmıştır.Bu sistem uzunca yıllardır tarım sektöründe başarıyla kullanılan tahıl ve diğer hububatın sarılarak konserve edilmesinden yola çıkılarak katı atık yönetiminde uygulanmıştır. YSP (Yuvarla-Sıkıştır-Paketle) uygulaması ile malzeme düzgün, eşit bir şekilde komprime edilir ve balyalanır. Tekniğin özelliği malzemenin bir eksen üzerinde döndürülürken havasının çıkartılarak preslenmesidir.Ordu Belediyesi 2007 yılı Nisan-Ağustos aylarında yaklaşık 10.000 tonluk evsel nitelikli katı atığını, YSP (Yuvarla-Sıkıştır-Paketle) tekniğiyle geçici olarak depolamıştır. Bu çalışmada Nisan 2007-Ağustos 2008 tarihleri arasında 6 aylık periyotlarla 2 defa YSP tekniğiyle balyalanmış evsel katı atıklarda ağırlık, sıcaklık, nem, gaz oluşumu, koku ve ayrışma dereceleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The solid waste disposal field problems are encountered in Ordu for years as in all other cities of Black Sea. At this study, cost analysis and positive-negative effects on environment caused by collecting solid waste rolling-pressing-packing methods are investigated. Furthermore, temporary accumulation is investigated for solid waste collected by RPP Methods in Ordu.This system was used successfully for agriculture sector at solid waste management of cereal and other grains? canning process. With RPP method materials are comprimed nearly and equally and baled. The characteristic of the method is pressing material with applying vacuum while it is rotated around an axis.Ordu Municipality has temporarily stored about 10.000 tons of domestic solid waste by RPP during April-August of 2007. At this study, weight, temperature, moisture content, gas formation, odour, and degradation levels are investigated for an amount of domestic solid waste twice baled between April 2007 and August 2008 by RPP method.