Cu+2 iyonu ile katkılandırılmış Ba2Zn (HCOO)6 (H2O)4 ve [Co(nicotinamide)2 (H2O)4](saccharinate)2 kristallerinin EPR ile incelenmesi
Single crystals of Cu doped Ba2Zn(HCOO)6(H2O)4 ve [Co(nicotinamide)2 (H2O)4](saccharinate)2 were analysed by using electron spin resonance (ESR) technique
- Tez No: 179287
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF YERLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Cu2+ katkılandırılmış Ba2Zn (HCOO)6 (H2O)4 ve [Co(nicotinamide)2 (H2O)4]. (saccharinate)2 tek kristalleri Elektron Spin Rezonans Tekniği (ESR) ile incelenmiştir. Spektrumlar X band ESR spektrometresiyle kaydedilmiştir.Cu2+ katkılandırılmış Ba2Zn (HCOO)6 (H2O)4 ve [Co (nicotinamide)2 (H2O)4]. (saccharinate)2 tek kristallerinin, oda sıcaklığında birbirine dik üç düzlemde ESR spektrumları kaydedildi. Bu spektrumların ayrıntılı bir şekilde incelenmesiyle Ba2Zn (HCOO)6 (H2O)4 kompleksinde Cu2+ iyonuna ait tek site gözlenmiştir. [Co (nicotinamide)2 (H2O)4]. (saccharinate)2 bileşiğinde de Co2+ nin yerini Cu2+ nin aldığı belirlenmiştir. [Co (nicotinamide)2 (H2O)4]. (saccharinate)2 kompleksinde Cu2+ iyonuna ait iki site gözlenmiştir. Bu bileşiklerde Cu2+ iyonu için g ve aşırı ince yapı tensörlerinin esas eksen değerleri, kovalentlik parametresi ( ), karışma katsayıları ( ) ve Fermi?temas terimi (K) elde edilmiştir. Kovalentlik parametresi ve karışma katsayıları kullanılarak Cu2+ iyonunun taban durumu fonksiyonları oluşturuldu. Bileşiklerde Cu2+ iyonunun çoğunlukla 3 orbitalinde olabileceği bulundu. Bu örgülerde Cu2+ iyonunun rhombic simetride olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The single crystals of Cu doped Ba2Zn(HCOO)6(H2O)4ve [Co (nicotinamide)2 (H2O)4].(saccharinate)2 were analysed by using Electron Spin Resonance (ESR) Technique. The spectra were record with X-band ESR Spectrometer.The single crystals of Ba2Zn (HCOO)6 (H2O)4 ve [Co (nicotinamide)2 (H2O)4]. (saccharinate)2 doped with Cu2+ ion were analysed at there orthogonal plane at the room temperature . Only one site of Cu2+ ion could be observed in the Ba2Zn (HCOO)6 (H2O)4 complex. It is seen that Cu2+ ion enters the place of Co2+ in the [Co (nicotinamide)2 (H2O)4]. (saccharinate)2 compound. The two sites of Cu+2 ion could be observed in the [Co (nicotinamide)2 (H2O)4]. (saccharinate)2 complex. For Cu2+ ion in these medias, the covalency paramater ( ), mixing coefficients ( ), Fermi-contact term (k) and the g volue of hiperfine structure tensors were obtained. By using covalency paramaters and mixing coefficients, the ground state fuctions of Cu2+ were constituted. It was found that ion Cu2+ could be at the 3 orbital of the compounds. It was seen that the ion Cu2+ are at the rhombic symetry in these lattices.