Analysis of the performance of retaining systems in deep excavations in greywackes
Grovaklarda yapılan derin kazıların iksa sistemlerinin performans analizi
  1. Tez No: 179321
  2. Yazar: HALİS BORA KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. TURAN DURGUNOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
Ekonomik büyümeden dolayı İstanbul'da yüksek yapılara ve çok katlı bodrumları olan alışveriş merkezlerine artan talep nedeniyle derin kazılar yapılmakta ve bu kazıları desteklemek üzere 25 ? 40 m yüksekliğindeki iksa sistemlerine gerek duyulmaktadır. Yapılan bu derin kazılarda karşılaşılan zemin yapısı genellikle grovak olup Trakya formasyonu olarak bilinen bu formasyon farklı derecelerde aşınmış ve kırılmış kumtaşı, silttaşı ve kiltaşı tabakalarından oluşmaktadır.Bu tez çalışması, İstanbul'daki derin kazılarda sıkça kullanılan iksa sistemlerinin araştırılmasını içermektedir. İstanbul sismik olarak aktif bir bölgededir ve büyük bir depreme maruz kalma riskini açıkça taşımaktadır, bu nedenle esnek iksa sistemlerinin kullanımı tercih edilmelidir. Bu çalışmada bir esnek iksa sistemi olan zemin çivili duvarlar üzerinde yoğunlaşılmıştır. Toplam 63,000 m2 derin zemin çivili duvar uygulamasına sahip altı büyük proje incelenmiş ve değişik yüksekliklerdeki duvar performanslarının sonuçları derlenmiştir. Sonuç olarak, geniş çaplı vaka çalışmalarına ve izlenen iksa performanslarına dayanarak, İstanbul'da gelecekte yapılacak zemin çivili duvar uygulamalarına rehber olması amacıyla tipik grovak formasyonu için temel tasarım ve performans prensipleri oluşturulmuştur. Ayrıca ölçülen yanal deplasman değerlerini sağlayan grovak formasyonunun sıkılık parametrelerini doğrulamak ve yanal deplasman değerleri ile sıkılık parametreleri arasında bağıntı kurmak amacıyla sonlu eleman analizleri uygulanmıştır.Bunlara ek olarak, bu çalışmada, aynı saha içerisinde farklı iksa sistemlerinin değişik zemin yapısı ve yeraltı su seviyesi durumlarında uygulanmasını içeren bir vaka çalışması detaylı olarak incelenmiştir. Bu çalışmada elde edilen deneyim ve deplasman verileri, kent içinde benzer koşullar altında yapılacak olan gelecekteki uygulamalar için degerli bir veri kaynağı ve örnek teşkil etmesi amacıyla sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Due to the economic growth, the need for high-rise buildings and shopping malls with multiple basement levels increased in Istanbul and construction of retaining structures to support deep excavations reaching 25 to 40 meters became compulsory. The encountered subsoil formation in the deep excavations is soft rock greywacke locally known as Trakya formation, lithologically alternating sandstone, siltstone and claystones with various degrees of weathering and fracturing.This thesis covers an investigation about the retaining systems widely used in deep excavations in Istanbul. Since Istanbul is in a seismically very active region and obviously at risk of being hit by a major earthquake, flexible retaining walls should be preferred in deep excavations carried out in the city. Therefore special emphasis is given in soil nailing as a flexible retaining system. Six major case studies of deep soil nailing walls having total surface area of 63,000 m2 are thoroughly examined and the results of the performance of walls with different heights are compiled. As a result the values of performance ratio for soil nailed walls together with nail length and density in typical greywacke formation of Istanbul are developed based on these extensive case studies as a guideline for future applications. Finite element back analysis is utilized to verify stiffness parameters of greywacke formation resulting the measured lateral displacements and to come across a relation between the actual lateral displacements and the stiffness parameters, as well.Additionally, a significant case study is presented in this study for the utilization of various retaining systems for different subsoil and groundwater conditions encountered within a given site. Displacement data and experience obtained from this case study is provided as a valuable source of data and example for future applications in similar conditions within the city.