Salt Inducible Kinase (SIK2) is a potential mediator of cross-talk between Fibroblast Growth Factor (FGF) and Protein Kinase A (PKA) pathways
Tuz Indüklenebilir Kinaz (SIK2), Fibroblast Büyüme Faktörü (FGF) ve Protein Kinaz A (PKA) sinyal iletim yolaklarının entegrasyonunda olası bir aracıdır
- Tez No: 179322
- Danışmanlar: PROF. KUYAŞ BUĞRA BİLGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Genetik, Biology, Biotechnology, Genetics
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Fibroblast Büyüme Faktörü (FGF) sinyal iletim yolağı, FGF reseptör tirozin kinazlara bağlanmalarıyla başlar ve sinyal iletimi yolaktaki çeşitli kinaz ve fosfatazlarca gerçekleştirilen fosfor bağlanma/koparılma olaylarıyla sağlanır. Yolak, içerdiği aktif efektör proteinlerce benimsenmiş negatif geribesleme mekanizmalarıyla ve etkileşen diğer sinyal iletim yolaklarıyla sıkı bir kontrol altında tutulmaktadır. Yakın zamanda yapılmış çalışmalar, Ras/ERK sinyal iletim yolağıyla Protein Kinaz A (PKA) iletim yolaklarının etkileşimini göstermiştir. Laboratuvarımızda bu iki yolağın etkileşiminde, bir serin/treonin kinaz olan Tuz İndüklenebilir Kinaz (SIK2)'ın olası varlığı tespit edilmiştir. Çünkü, PKA'nın FGF9'a dayalı ERK aktivasyonunda ve SIK2'nin nükleer lokalizasyonunda modülatör etkileri olduğu gözlemlenmiştir. SIK2'nin FGF sinyal iletim yolağındaki ve PKA ile FGF yolaklarının etkileşimindeki varlığının daha iyi anlaşılması amacıyla, çalışmalarımıza FGF2 ile devam ettık. Sonuçlar, SIK2'nin, FGF2 uyarımına ve PKA aktivasyonuna cevaben serin ve treonin aminoasitlerinden fosforlandığını göstermiştir. MIO-M1 hücrelerinde, Ras/ERK yolağının FGF2 ile indüklendiğinde geçici olarak aktive olduğu ve bu aktivasyonun hücrelerde çoğalma cevabı oluşturduğu görülmüştür. FGF2 uyarımından önce PKA'nın inhibe edilmesi, fosfoERK seviyelerinde bir artışa ve de sinyalin bastırılmasında gecikmeye yol açmaktadır. FGF2 uyarımının hemen öncesinde PKA'nın, aktivasyonu hücrelerin çoğalmasında önemli bir değişikliğe yol açmazken, inhibisyonu hücrelerin FGF'e dayalı çoğalmalarını önemli ölçüde artırmaktadır. İmmünositokimyasal çalışmalar, 10 dakika veya daha uzun süreli FGF2 uyarımının, SIK2'nin çekirdekten atılmasına;
Özet (Çeviri)
FGF signaling pathway is initiated upon FGF binding to RTKs and the signal transduction is achieved by a series of phosphorylation/dephosphorylation events mediated by several kinase and phosphatases. The pathway is tightly controlled through negative feedback mechanisms adopted by the activated effector proteins in the pathway as well as via interacting pathways. Recent studies suggested interplay between Ras/ERK pathway and PKA pathways. Results obtained in our laboratory raise the possibility that serine/threonine kinase SIK2 may be part of this cross-talk as PKA modulates FGF9-dependent ERK activation and nuclear localization of SIK2. In order to gain further insight into the involvement of SIK2 in FGF signal transduction and in the cross-talk between FGF and PKA pathways, we focused on the prototypic member of the family, FGF2. The results show that SIK2 is both serine and threonine phosphorylated in response to FGF2 stimulation and PKA activation. Upon FGF2 induction, Ras/ERK pathway is transiently activated, resulting in the proliferation of MIO-M1 cells. The inhibition of PKA activity prior to FGF2 treatment leads to an increase in pERK levels and a retardation in signal attenuation. The proliferation data indicates prior PKA activation leads to no significant changes, while inhibition of PKA activity leads to an increased FGF2-dependent proliferation of MIO-M1 cells. Immunocytochemical studies reveal that 10 minutes or longer durations of FGF2 stimulus exported SIK2 out of nuclei; and that inhibition of PKA activity results in retardation of this translocation. We also demonstrated that the expression profile of SIK2 changes with PKA activity and upon FGF2 induction indicating a feedback mechanism. These results firmly places SIK2 in FGF signal transduction cascade, and provides evidence that this protein might be an important component of cross-talk machinery between growth factor and metabolic pathways.