Derin kazıların sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak sayısal çözümü
Numerical solution of deep excavations using finite element analysis
  1. Tez No: 266412
  2. Yazar: SERDAR KARAKOÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DERVİŞ VOLKAN OKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışmada derin kazıların yapılmasına olanak veren dayanma yapıları üzerine gelen zemin yanal basınçlarının hesaplama kriterleri incelenmiştir. Yapım aşamaları ve sistem üzerine etkiyen yüklerin davranış farklılıklarından dolayı çok sıra ankrajlı iksa sistemlerinde oluşan zemin yanal basınçları da ayrıca incelenmiştir. Bu noktada örnek analiz olarak incelenen Eskişehir Özdilek AVM ve Otel Projesi kapsamında, derin temel kazısı için yapılan iksa sisteminin sonlu elemanlar yöntemini kullanan 3 farklı sayısal analiz programı ile çözümü yapılmıştır. Aynı problemin çözümünde geoteknik mühendisliğinde yaygın olarak kullanılan Plaxis ve MSheet yazılımları ile yapısal analiz programı olan SAP2000 yazılı kullanılarak iksa siteminde oluşan kesit tesirleri, ankraj yükleri ve sistemin yatay deformasyon miktarları elde edilmiştir.Çalışmanın sonunda örnek analiz iksa sisteminin performansı değerlendirilmiş ve yaygın olarak kullanılan programlardan elde edilen sonuçların değerlendirmesi yapılarak bulunan sonuçlar birbirleriyle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, calculation criteria of lateral soil pressures on retaining structures that allow deep excavations was examined. Lateral soil pressure on a multi-row anchorage retaining system was also examined due to the construction period and different load responses affecting the system. A case study was conducted in ?Ozdilek Shopping Mall and Hotel Project? in Eskisehir, for the solution of the deep foundation excavations of the shoring system. Three different softwares which has a wide application area in geotechnical engineering, Plaxis and MSheet, and a structural analysis program, SAP2000 were used. The amount of the horizontal system deformation, anchor loads, and cross-section effects of the shoring system were evaluated.System performance of the shoring system for the case study was evaluated and the results were compared with each other methods.