Synthesis and properties of weaterable polymers from hydroxybenzophenones
Hidroxybenzophenone içerikli açık havaya dayanıklı polimerlerin sentezi ve özellikleri
  1. Tez No: 179330
  2. Yazar: BERÇEM DUTAĞACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. A. ERSİN ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tezde, güneşe ve açık hava şartlarına dayanıklı maddeler içeren polimerler sentezlendi. Polimerdeki bu maddeler morötesi ışımaya maruz kaldıklarında Foto-Fries Dönüşümüyle hidroksibenzofenonlara dönüşme özelliğine sahipler. Bu sayede, morötesi ışıması altında iken ilk olarak hidroksibenzofenon tipi morötesi ışıma absorplayan maddelere dönüşerek ikinci kez morötesi ışımadan gelen enerjiyi soğurma özelliği edinmiş oldular. Bu da polimerlerin daha uzun süre güneşe ve açık havaya dayanıklı hale gelmesini sağladı. Projedeki sentez aşamalarını öncelikle monomer sentezi daha sonra sentezlenen monomerlerin homo- ve metil metakrilat ile co-polimerlerinin sentezi ve en son olarak da bu polimerlerin morötesi ışıma altındayken absorplama özelliklerinin belirlenmesi ve bunların morötesi ışıma yapan bir reaktörde polimerlerin Foto-Fries Dönüşümüne maruz kaldıktan sonraki absorplama özellikleri ile kıyaslanması oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we have synthesized polymers with UV absorbing moieties in their structure which give them resistance to the sunshine and thus, make them suitable for outdoors applications. These moieties were chosen such that they are rearranged to hydroxy benzophenone type of UV absorbers under ultraviolet radiation via Photo-Fries Rearrangement. In other words, these polymers had an improved weatherability. The project involved first the synthesis of the monomer, then the homo-polymerization of the monomer followed by the co-polymerization of it with methyl methacrylate and finally investigation of absorption behaviors of the polymers under ultraviolet radiation before and after Photo-Fries Rearrangement. Thus, synthesis and properties of polymers with potentially increased weatherability will be discussed.