Environment aware location estimation in cellular networks
Hücresel ağlarda ortam-bilinçli konum belirleme
  1. Tez No: 179332
  2. Yazar: ONUR TÜRKYILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FATİH ALAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Konuma dayalı servisler, mobil kullanıcılara bulundukları konuma bağlı olarak kişisel servisler sunmayı mümkün kılmaktadırlar ve dolayısıyla bu durum özellikle son yıllarda telsiz ağlarda konum belirleme üzerine çalışmaların artmasına neden olmuştur. Konum belirleme sayesinde acil durum servisleri, iz sürme, konuma dayalı bilgi ve reklam servisleri, konuma dayalı ücretlendirme gibi birçok servis mümkün hale gelmektedir. Bir mobil kullanıcının konumu birkaç baz istasyonunun kontrol kanallarından gelen sinyal gücü ölçümlerini kullanarak tahmin edilebilir. Sinyal gücü ölçümlerine dayalı bu yöntem literatürdeki sinyal geliş açısı yöntemi, sinyal alım zamanı yöntemi ve yardımlı küresel konumlama sistemi gibi yöntemler kadar hassas olmasa da, ağ yapısında ve mobil cihazlarda herhangi bir değişiklik ve buna bağlı olarak ek maliyet gerektirmemesinden dolayı yaygın olarak kullanılmaya devam edilmektedir. Radyo sinyallerinin yayılma karakteristiği ortamdan ortama farklılıklar gösterdiği için, konumu belirlenecek olan mobil cihazın içinde bulunduğu ortam koşulunun tahmini, sinyal gücüne dayalı konum belirleme yöntemlerine büyük yarar sağlayarak hassasiyeti arttıracaktır. Bu çalışmada, hücresel ağlar için ortam-bilinçli, sinyal gücü ölçümlerine dayalı yeni bir konum belirleme yöntemi sunulmaktadır. Önerilen metodun ana özelliği, örüntü tanıma vasıtasıyla kullanıcının içinde bulunduğu ortamı kırsal kesim, banliyö veya şehir içi olarak belirleyip bu bilgiyi kullanarak sinyal gücüne dayalı konum belirleme metodunun hassasiyetini arttırmaktır. Yöntemin başarımı farklı coğrafi koşullarda bir GSM ağından alınan gerçek ölçümler kullanılarak test edilmiş ve konumlama başarımının ortalama hata ve standard sapma gibi birçok yönden iyileştiği gözlemlenmiştir. Bunlara ek olarak, sunulan metod herhangi bir sinyal gücü tabanlı konum belirleme algoritmasına bir iyileştirme eklentisi olarak kolayca eklenebilir.
Özet (Çeviri)
Location Based Services (LBS) enable personalized services to the mobile subscribers based on their current position and consequently it has received significant attention in both research and industry over the past few years. Mobile positioning plays a key role in providing LBS such as wireless emergency services, location tracking services and location-aware information and advertisement services. Using received signal strength (RSS) measurements from the control channels of several base stations, the location of a mobile unit can be estimated. Although the RSS method is not as precise as other localization methods in literature such as angle of arrival, time of arrival, and assisted global positioning system, it is easy to implement on any cellular network as it does not require any changes to existing phones and network structure. Since radio propagation characteristics vary in different environments, knowing the environment of the mobile user is essential for accurate RSS based location estimation. In this study, a novel mobile positioning algorithm for cellular networks based on the estimation of the radio propagation environment is presented. The key feature of the proposed method is its capability to estimate the environment of the mobile user as urban, suburban or rural using pattern recognition and to utilize this information for enhancing RSS based distance calculations. The proposed algorithm has been evaluated using field measurements collected from a GSM network in diverse geographic locations. Our approach turns out to be significantly beneficial, enhancing estimation accuracy, and thereby enabling high-performance mobile positioning in a practical and cost effective manner. Additionally, it is computationally light-weight and can be integrated onto any received signal strength based algorithm as an enhancement add-on.