Combining and ranking semantic information for e-government: A citizen complaints management system
E-devlet için anlamsal bilginin birleştirilmesi ve sıralanması: Vatandaş şikayetleri yönetim sistemi
- Tez No: 179333
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR YOLUM BİRBİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Şikayet yönetimi E-devlet alanında önemli bir uygulamadır. Vatandaşların şikayetlerinin toplanması, birleştirilmesi ve sıralanması etkili bir yönetim için gereklidir. Mevcut şikayet yönetim uygulamalarında, yapılan her şikayetin, hükümet tarafındaki yetkililerce, teker teker ele alınıp, incelenerek, hangi şikayetin daha önce işlenmesi gerektiğine karar vermesi beklenir. Fakat, bu zaman harcayıcı ve de dolayısıyla verimsiz bir yöntemdir.Bu durumla başa çıkabilmek için, bu çalışmada, şikayetlerin yönetilebileceği ontoloji tabanlı bir şikayet yönetim sistemi geliştirilmiştir. Vatandaşların şikayetlerinin ifade edilebilmesi için şikayetler üzerine bir ontoloji yaratılmıştır. Ek olarak, birtakım kriterlere göre, şikayetler arasında varolabilecek benzerliklerin belirlenerek bu şikayetlerin birleştirilmesi üzerine çalışılmıştır. Şikayetler üzerinde belirlenebilecek kısıtlarla, hükümet yetkililerinin hangi şikayetlerin diğerlerinden daha önemli ve öncelikli olduğu konusunda karar vermelerine olanak sağlanmıştır. Bu kısıtlar, vatandaş şikayetleri üzerinde, bir usavurucu yardımıyla uygulanmaktadır. Bu işlem, şikayetler arasındaki önceliklerin otomatik olarak belirlenmesine ve önem sırasına göre sıralanmasına izin vermektedir. Daha sonrasında ise, hükümet yetkilileri bu sıralanmış listeyi rahatlıkla işleme tabii tutabilecektir, zira ne zaman olursa olsun, daha öncelikli ve acil olan şikayetle ilgilendiklerini bileceklerdir.
Özet (Çeviri)
Complaints management is an important application of E-government. Collecting, combining, and ranking citizens? complaints is necessary for effective management. Existing complaints management applications expect the government officials to processeach complaint one by one to decide which complaint should be dealt with first. However, this is time consuming and thus ineffective.In order to cope with this, we are developing an ontology-based complaints management system to manage complaints. We have developed a complaints ontology with which the complaints of the citizens can be expressed. Furthermore, we combine complaints that are similar based on some criterion. By specifying constraints on the complaints, the officials can specify which type of complaints are more important than others. We then apply these constraints on the citizens? complaints using a reasoner.This allows us to prioritize the complaints automatically and rank them based on importance. The government officials can then process the ranked list, knowing that they are dealing with the most urgent complaint at any given time.