Time of arrival estimation with music under impulsive noise
Sarbe özellikli gürültü altında müzik algoritması ile varış zamanının kestirilmesi
  1. Tez No: 196812
  2. Yazar: İSA HACIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN ANARIM, PROF. DR. HAKAN DELİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
1üOZETü ˙ ˙üü üDARBE OZELLIKLI GURULTU ALTINDA MUSIC˙ ˙ ˙˙ ˙ALGORITMASI ILE VARIS ZAMANININ KESTIRILMESIşSon yıllarda elektronik ve haberleşme alanlarındaki gelişmeler ve üzellikle telsizs s ohaberleşmenin inanılmaz bir şekilde yaygınlaşması, konum tespit sistemlerinin üneminis s s ove onlara olan talebi arttırdı. Günümüzde GSM (Küresel Gezgin Haberleşme Sistemi)uu u u sve GPS (Küresel Konumlandırma Sistemi) teknolojileri en popüler konum bulma servisu usaˇlayıcılarıdir. Bu ve benzeri birşok teknoloji, konumlandırma hizmetlerinde sinyaling cuşuş süresinden faydalanmaktadır.cs uüOte yandan ortamdaki gürültünün istatistiksel modelinin de kestirilen konumuu u ubilgisinin doˇruluˇuna etkisi ünemlidir. Uzun yıllar boyunca sinyal işleme uygula-g g o smalarında ortam gürültüsünün Gauss daˇılımına sahip olduˇu kabul edildi ve sinyaluu uu u g galıcı tasarımları bu kabule güre yapıldı. Ancak son yıllarda yapılan araştırmalardao sbirşok yapay gürültü kaynaˇının aslında Gauss modeline uymayan sinyaller yaydıklarıc uu u gve Gauss daˇılımına güre tasarlanan alıcıların bu tip ortamlarda kütü performansg o ougˇsterdikleri ispatlanmıştır.o s Gauss daˇılımına sahip olmayan bu sinyallerin darbegüzellikli olduˇu ve α- kararlı daˇılım modeli ile temsil edilebileceˇi güsterilmiştir.o g g go sBu şalışmanın konusu, darbe üzellikli gürültülü iş ortamlarda radyo kanalınıncs o u u uu cgecikme üzelliklerinin tespit edilmesi yoluyla konumlandırma yapılmasıdir. Bu amaşo cişin yüksek şozünürlük saˇlayan MUSIC (Coklu Sinyal Sınıflandırma) yüntemi kul-c u cü u u u g ş olanılmıştır. Yapılan benzetimlerle Gauss modeli ile tasarlanan alıcılar darbe üzelliklis ogürültü altında düşuk verimle şalışırken tezde ünerilen yüntemin tatmin edici bir per-uu u us ü cs o oformans sunduˇu güsterilmiştir.go s
Özet (Çeviri)
1ABSTRACTTIME OF ARRIVAL ESTIMATION WITH MUSIC UNDERIMPULSIVE NOISEWith the emergence of micro and nano technologies, the context-aware wirelesscommunications applications have been spreading. Especially, location-awareness hasgained significance recently.The TOA estimation have been chosen by many wireless communications tech-nologies such as GSM, and GPS as a ranging metric for locating their subscribers. Oncethe TOA is estimated accurately, the distance between the transmitter and receiver isreadily obtained. The TOA is estimated from the first arriving signal component. Ifthe first multipath component is not detectable, the accuracy of the localization schemeis threatened.The environmental noise is another significant factor that affects the performanceof the TOA estimator. Although most wireless communication researches assume thatnoise in the environment has Gaussian distribution, it has been shown that manyreal-world noise signals have impulsive nature which cannot be modelled by Gaussiandistribution. Instead, the stable distributions are used to model impulsive signals.The super-resolution FLOM-MUSIC method is proposed to obtain the delay char-acteristics of indoor channels under impulsive noise, and the performance comparisonbetween the FLOM-MUSIC and the traditional SOS-MUSIC is done. The improvedperformance with FLOM-MUSIC TOA estimator under impulsive noise is shown viasimulations.