An efficient hardware implementation of the tate pairing in characteristic three
Karakteristik üç üzerınde ?tate pairing? protokolunu uygulayan güçlü bır donanım tasarımı
- Tez No: 179343
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAY SAVAŞ, PROF. DR. GÜNHAN DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Çift yönlü lineer yapıdaki ayrık logaritma sistemleri güvenilir kriptografik protokoller için son dönemlerde önemli bir taban oluşturmaktadır. Kimlik Tabanlı Şifreleme (IBE), kısa anahtarlı yapılar, çoklu ortam anahtar değişimi gibi sistemler bu protokollere örnek gösterilebilir. Çift yönlü lineer ikililerin eliptik eğriler üzerinde hesaplanması çok fazla hesaplama gücü gerektirdiğinden, güçlü donanımsal ve yazılımsal uygulamaların geliştirilmesi uygulamaların gerçek hayatta kullanılabilmesi açısından kritik öneme sahiptir. Bu tezde ?Modified Duursma-Lee? algoritması temel alınarak, karakteristik 3 üzerinde ?Tate Pairing? protokolünü hesaplayan güçlü bir hızlandırıcı yapı sunulmaktadır. Bu hızlandırıcı yapıyla, Sahada Programlanabilir Kapı Dizisi (FPGA) üzerindeki bilinen en hızlı donanımsal yapılara göre zaman-alan çarpımına göre 12 kata kadar bir iyileşme sağlanabileceği görülmüştür. Bu iyileşmenin yazılımsal yapılarla karşılaştırmalarda 16 kat düzeyinde olduğu gözlemlenmiştir. Buna ek olarak algoritmanın ilk Uygulamaya Özel Entegre Devresine (ASIC) dair sonuçları da sunulmaktadır. Iki uygulamanın sonuçları da ikili tabanlı kriptosistemlerin akıllı kart gibi sınırlı araçlarda bile kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Discrete Logarithm systems with bilinear structure recently became an important base for succesful cryptographic protocols such as identity-based encryption, short signatures and multiparty key exchange. Since the main computational task is the evaluation of the bilinear pairings over elliptic curves, which is known to be prohibitively expensive, efficient hardware or software implementations are required to render them applicable in real life scenarios. In this thesis, an efficient accelerator for computing the Tate Pairing in characteristic 3, based on the Modified Duursma Lee algorithm is presented. Accelerator implemented shows that it is possible to improve the area-time product by roughly 12 times on Field Programmable Gate Array (FPGA), compared to estimated values from one of the best known hardware architecture implemented on a same type of FPGA. Also the computation time is improved up to 16 times compared to software applications reported. In addition, the result of an ASIC implementation of the algorithm is presented, which is the first hitherto. Both implementation results show that pairing based cryptosystems can be used even on constrainted devices such as smartcards.