Parallel procesing of encrypted XML documents in database as a service concept
Şifrelenmiş XML dokümanlarının paralel olarak sorgulanması
  1. Tez No: 179355
  2. Yazar: OZAN ÜNAY
  3. Danışmanlar: PROF. TAFLAN İMRE GÜNDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Günümüzde insanlar kendi iş alanlarına yoğunlaşıp, kalan işleri dış kaynak kul-lanarak halletmeyi tercih etmektedirler. Bu durum teknoloji dünyasında iki önemlikavramın ortaya çıkmasını sağlamıştır. Bunlardan birincisi“dış kaynaklı yazılımlar”,ikincisi ise“dış kaynaklı veritabanları”dır.Dış kaynaklı veritabanları birçok işi kolaylaştırmasına rağmen beraberinde bazısorunlar getirmistir. Veritabanının tipinden bağımsız olarak üçüncül kişilere verilenverilerin güvenle saklanması gerekliliği ortaya çıkmıştır. Bunun sağlanabilmesi içinveriler şifrelenmeli ancak üçüncül kişilere şifreleme anahtarı verilmemelidir. Şifrelemeanahtarının veritabanı servisini sağlayan üçüncül kişilere verilmemesi beraberinde birsorunu daha getirmektedir: Şifreli verilerin sorgulanması. Literatürde, şifrelenmiş ver-itabanlarının, şifreleme anahtarı servis sağlayıcı üçüncül kişilere verilemeden sorgula-ması ile ilgili çalışmalar bulunmaktadır. Bu çalışmalardan bazıları efektif iken bazılarıtepki zamanının düşük olması nedeniyle efektif değildir.Bu çalışma, şifrelenmiş XML dokümanlarının efektif ve güvenli olarak sorgulan-masını içermektedir. Önerilen çalışma şifrelenen XML dokümanının üçüncül kişilereşifreleme anahtarının verilmeden sorgulanmasını sağlamaktadır. Kullanılan indeksyapılarının daha güvenli olması için bazı yeni yapılar önerilmiştir. İkincil olarak buçalışmada servis sağlayıcı tarafında paralel sorgulama yapılmaktadır. XML dokümanlarıdeğişik işlemcilerde paralel olarak sorgulanmaktadır ve literatürde ilktir. Bu çalışmadaperformans karşılaştırmaları yapılmış, önerilen şemadaki şifrelenmiş dokümanları par-alel olarak işlemenin önemli derecede performans artırdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Nowadays people prefer to concentrate on their own business and outsource therest of the work. This has brought two important concepts to information technologyworld. First one is the“Software as a service”and the second one is the“Database asa service”.Using“Database as a service”concept made things easier but brought some issuesto consider. Independent of the database type (relational, XML or even °at text ¯le)the data kept in un-trusted third parties have to be secured in“database as a service”concept. In order to overcome this security issue, the databases have to be encryptedand the key should not be disclosed to the service provider. Unrevealing the keyto database service provider brings another problem which is querying the encrypteddatabase. There are solutions in literature on querying encrypted databases withoutrevealing the key to service provider. Some of these solutions are e±cient while somesu®er from low response times.First contribution of this paper is proposing a schema which e±ciently and se-curely queries an encrypted XML document. Content of XML document is not revealedto server. Indexes are manipulated by adding bogus data in order to make the schemamore secure. Second contribution is parallel processing of query evaluation at serviceprovider side. Proposed model is a unique model in literature in terms of using parallelprocessing in encrypted XML documents. The response times of the proposed schemasare evaluated and it is shown that the proposed schema is an e±cient schema and par-allel processing signi¯cantly increases the performance in encrypted XML documents.