Synchronization, channel estimation and detection for ultra-wideband systems
Ultra geniş bant sistemler için eşzamanlama, kanal kestirim ve sezim
  1. Tez No: 179354
  2. Yazar: ERSEN EKREM
  3. Danışmanlar: PROF. HAKAN DELİÇ, YRD. DOÇ. MUTLU KOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Ultra geniş bant (UGB) nanosaniye uzunluğunda darbeler kullandığından dolayı, sinyalin bu hassasiyetle edinimi UGB için önemli bir sorun teşkil etmektedir. T¨um bu çalışmalarda g¨ur¨ult¨u toplanabilir beyaz Gauss gürültüsü (TBGG) kabul edilmiştir. Oysaki UGB nin de başlıca uygulama alanı olan bina içi ortamlarda gürültü dürtün gürültü niteliği kazanmaktadır. Dolayısıyla, gürbüz sinyal ediniciler tasarlanmıştır. Bu sinyal ediniciler gürbüz kestirim yöntemleri ve gönderilen referans (GR) mantığına dayanmaktadır. Daha sonra gürbüz sinyal ediniciler, çoklu kullanıcı girişimini (C¸KG) beyaz Gauss gürültü kabul ederek çoklu erişim ortamlarına da uygulanmıştır. Diğer bir nokta ise çoklu kullanıcıların simgelerarası girişim (SG) altında eşzaman- lanmasıdır. Hem SG hem de C¸KG ye maruz kalmış, yonga düzeyinde serpiştirilmiş UGB sinyaller için döngülü eşzamanlama yöntemleri önerilmiştir. Bunlardan biri kör diğeri ise veri yardımlı olmakla birlikte her ikisi de doğrudan yumuşak bilgi üzerinde çalışıp yumuşak bilgi üretmektedirler. Veri yardımlı yöntem, eğitim dizisinden gecikme zamanları hakkında yumuşak başlangıç bilgileri çıkarıp performans kazancı sağlamaktadır. UGB için diğer bir güçlük ise parametre sayısının fazlalılığı nedeniyle kanal ke- stirimidir. Bu sebeple araştırmaların çoğu ya evre uyumsuz yapılara yönelmiş yada frekans düzleminde (FD) çözümü aramışlardır. Fakat FD de kanal kestirimine odak- lanan çalışmalarda FD ile zaman düzleminin (ZD) ayrıntılı bir karşılaştırması sunul- mamış ve çalışmalarda gürültü TBGG olarak kabul edilmiştir. Gürbüz özyineli FD ve ZD kanal kestiricileri sunulmuş, yakınsama analizleri yapılmıştır. Gürbüz FD ve ZD seziciler tasarlanmış, kanal kestirim hataları da hesaba katılarak BHO ları türetilmiştir.
Özet (Çeviri)
Timing acquisition and synchronization of ultra-wideband UWB signals within nanosecond accuracy pose a major impediment. Noise is assumed to be additive white Gaussian noise (AWGN) in all of the works in spite of that impulsive noise in indoor environments. Therefore, we propose two robust acquisition algorithms. These receivers rely on robust estimation techniques and transmitted reference (TR) methodology. Then, the algorithms are extended to multiuser environments by assuming multiuser interference (MUI) as a white Gaussian random variable (r.v.) invoking central limit theorem (CLT). The another point about synchronization of UWB signals is the multiuser synchronization under intersymbol interference (ISI). Two iterative synchronization algorithms are proposed for chip-level interleaved UWB signals subject to ISI and MUI. One of the algorithms is blind and the other is data-aided both of which are soft input soft output (SISO) devices. Moreover, data-aided approach uses the training sequence to form an initial estimate of the a posteriori probabilities (APPs) of the time-delays. Another challenge for UWB is the channel estimation due to high number of parameters to be estimated. Most of the attention is devoted to non-coherent demodulation or frequency-domain (FD) techniques due to their low-complexities. But most of the works do not present a detailed comparison of time-domain (TD) and FD channel estimation and assume that noise is AWGN. Therefore, the robust FD and TD recursive channel estimators are presented with their convergence analysis. Moreover, robust detectors are designed and their probability of error performance is investigated.