Kuskunkıran tünelinin jeolojik ve jeoteknik özellikleri
Defining of geological and geotecnihal features of tunnel of Kuskunkiran
- Tez No: 179391
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUZAFFER ŞENOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada Van ? Tatvan karayolun üzerinde yapılmakta olan Kuskunkıran tünelinin jeolojik ? jeoteknik özellikleri inclenmiştir. Tez çalışması daha önce yapılan çalışmalar, jeolojik haritalar, sondaj logları incelenerek ve tünel yapım çalışmaları takip edilerek yapılmış, tünel güzergahında geçilen birimler ve mühendislik özellikleri belirlenmiş, tünel açılış yöntemleri ve tünel destek sistemleri incelenmiş, tünel güzergahının genel jeoloji haritası, tünelin açılan kısmının perimetrik haritası, Tünel geçkisinin jeolojik kesiti ve sondaj loglarıyla tünel güzergahının detaylı kesiti yapılmıştır.Kuskunkıran Tüneli, özellikle kış aylarında Van ? Tatvan yolu üzerindeki ulaşımını büyük bir ölçüde kolaylaştırılması düşünülmekte ve mevcut yolu 5.00 kilometre kısaltması beklenmektedir. Yapımı halen devam eden tünelin uzunluğu 2174.50 metredir. Tünelin kazı çalışmaları 2007'nin 10. ayında bitirilmesi düşünülmekte olup bazı sorunlar nedeniyle 2008'in 10. ayına kadar uzatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the geoligical and geotechnical features of Kuskukıran Tunnel, which has been built on Van ? Tatvan highway, have been researched. This study has been realized by researching of the former studies, geological maps, drilling links and by following of tunnel building Works. The units passed through tunnel rotue and their engineering features have beeen defited, oppening methods and stand systems of the tunnel have been researched, general geological map of tunnel rotue, perimetrical map of opening part of tunel, geological cross sectian of tunnel passageway and tunnel routewsay?s a detailed cross section have been done.Tunnel of Kuskunkıran has been expected to make transportation on the Van ? Tatvan highway and has been haped for shortening the present road 5.00 km. The height of tunnel which has just been built is 2174.50 mt. Diggins of tunnel is expected to have been finished in November of 2007, however it has been prolonged till November of 2008 because of one problems.