Lineer diferensiyel denklem sistemlerinin çözüm metotları ve kararlılık kavramı
The solution methods of linear differential equations and stability
- Tez No: 179395
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYTEKİN GÜLLE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada lineer diferensiyel denklem sistemleri için çözüm metotları ve kararlılık durumları ele alındı. Ayrıca iki ve daha yüksek boyutlu lineer sistemlerin kararlılık durumları incelendi. Son olarak Liapunov yöntemi tanıtıldı. Bu metot literatürde kararlılığın incelenmesinde bir araç olarak kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is dealth with the solution methods of linear differential equations and the stability of solutions. Besides this, it is studied the stability of solutions of two and three dimensional linear systems. Finally, the Liapunov method is introduced. This method is used as a basic tool to investigate the stability in the literature.