Van ilindeki tarım üreticilerinin örgütlenmeye bakışı ve örgütlenmeye ilişkin sorunları
The approach of agricultural producers to organization in the province of Van and their diffuculties related to organization
  1. Tez No: 179418
  2. Yazar: MUSTAFA TERİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HACER ÇELİK ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Tarım sektörünün en önemli sorunlardan biri, üreticilerin örgütlü bir yapıda olmamasıdır. Tarımsal üretimde kalite ve verimin arttırılabilmesi ve ürünlerin daha iyi değerlendirilebilmesi için üreticilerin örgütlü bir yapıda olması gerekmektedir.Araştırmanın ana materyalini 118 üretici ile yüz yüze yapılan anket verileri oluşturmaktadır. Ayrıca araştırmada kamu kurum ve kuruluşlarının web sayfalarından konu ile ilgili istatistiki verilerden de yararlanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS paket programında khi kare bağımsızlık testi ve çok değişkenli analiz yöntemleri kullanılarak analiz edilmiştir. Bu araştırma, Van ilinde tarımsal üretimde bulunan üreticilerin örgütlenme düzeyini, örgütlenmeye bakışlarını, örgütlenmeye yönelik yayım çalışmalarını ve üreticilerin örgütlenmeye ilişkin sorunlarını belirlemek amacı ile yapılmıştır.Araştırmaya katılan üreticilerin % 83.1'i tarımsal örgüte üyedir.
Özet (Çeviri)
One of the important problems of agricultural sector is that producers are not organized. In order to increase quality and yield and to evaluate the products in better ways producers should be in an organized structure.Main materials of this study are questionnaires which were done face to face with 118 producers. Moreover, related statistical data from web pages of state institutions were used. The obtained data were analyzed by chi-square independent test and multiple correspondence analyze method in SPSS package program. This study was conducted to determine organizational level of producers in Van province, their approaches to organization, extension studies related to organization and their problems related to organization.Out of the participated producers, 83.1 % are the members of an agricultural organization.