Biber (Capsicum annum) bitkisi çeşitlerinin farklı doku kültürü yöntemleri ile mikroüretimi
The different micropropagation methods of pepper (Capsicum annum L.) cultivars in plant tissue culture
- Tez No: 179429
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSA TÜRKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Botanik, Biology, Biotechnology, Botany
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada biber bitkisine ait 5 farklı çeşit üzerinde somatik embriyogenez, organogenez ve klonal üretim denemeleri yürütülmüştür. Kullanılan biber çeşitleri Tunceli, Kıl tatlı, F1 ırmak, İnce sivri ve Demre'dir. Bu bitkilerin Gövde ucu, boğum, yaprak ve yaprak sapı eksplantları kullanılarak klonal üretim, zigotik embriyo, boğum araları ve yaprak eksplantları ile somatik embriyogenez ve organogenez uygulamaları yapılmıştır. Klonal üretimde İnce sivri çeşidi 20 mg/L BAP ortamında bir gövde ucu eksplantında 11±3.74 sürgün vermiştir. Bunu takiben Kıl tatlı çeşidi ise 25 mg/l BAP ortamında bir gövde ucu eksplantından 6±1.53 sürgün gelişmiştir. Somatik embriyogenez çalışmalarında 4 mg/l 2,4-D ortamında F1 ırmak çeşidinin zigotik embriyosunda embriyogenik kallus ve proembriyo oluşumları gözlenmiştir. Organogenez çalışmalarında ise F1 ırmak, Kıl tatlı ve İnce sivri çeşitlerinde boğum ve yaprak eksplantlarında 4-5 mg/l 2,4-D ortamında kök ve sürgün gelişimleri gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Clonal propagation, somatic embryogenesis and organogenesis applications were carried out on five cultivar of Capsicum annum L. The pepper cultivars are local Tunceli, Kıltatlı, F1 ırmak, İnce sivri and Demre. The shoot tip, nod and petiole explant were used for Clonal propagation, zygotic embryo internod and leaf explants were for somatic embryogenesis and organogenesis. The shoot tip explant of İnce sivri cultivar gave 11±3.74 buds per explant in MS medium supplemented with 20 mg/l BAP followed by shoot tip explant of Kıl tatlı with 6±1.53 buds per explant in MS medium supplemented with 25 mg/l BAP. The somatic embryogenesis studies were completed in MS medium supplemented with different concentrations of 2,4-D. The embriyogenic callus and pre-embryo formations were provided form zygotic embryo of F1 Irmak cultivar in MS medium supplemented with 4 mg/l 2,4-D. The organogenic shoot and root formations were observed in nod and leaf explants in MS medium supplemented with 4-5 mg/l 2,4-D.