Yeni fen ve teknoloji öğretim programındaki yaşamımızdaki elektrik ünitesine yönelik öğrenci kazanım düzeylerinin incelenmesi
Determination of the students' acquisition levels of the new science and technology education programme about the electricty unit in our lives
  1. Tez No: 179430
  2. Yazar: MEHMET HULKİ BAŞAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER FARUK KESER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Günümüz dünyasında gelişmiş ülkeler başta olmak üzere bütün ülkeler her alanda olduğu gibi, eğitim alanında yeni yapılanmalara gitmektedir. Ülkemizde özellikle Fen alanında geliştirilen ve halen pilot uygulamaları devam eden Yeni Fen ve Teknoloji Öğretim Programı bu yapılanmalardan biridir. Önceki programlardan farklı olarak bu yeni programda birçok değişiklik yapılmıştır. Bu değişikliklerin özellikle fen alanında daha önceki çalışmalardan da bilindiği üzere zorluk yaşanılan ve çeşitli kavram yanılgılarının olduğu elektrik ünitesine yönelik etkisi araştırılmıştır.Bu sebeple 2006-2007 eğitim öğretim yılında fen ve teknoloji dersiyle ilgili yaşamımızdaki elektrik ünitesine yönelik kazanımların yeni programdaki etkisinin ne düzeyde olacağının tespiti için ilk etapta ulusal ve uluslar arası düzeyde gerekli literatür araştırması yapılmıştır. Konu ile ilgili kavram yanılgılar tespit edilmiştir. Ardından MEB tarafından belirlenen yeni programın pilot olarak uygulandığı bir okulda birinci pilot uygulama yapılarak, iki özel okulda da ikinci pilot uygulama yapılarak, elektrik ünitesine yönelik anket maddeleri hazırlanmıştır. Hazırlanan anket maddeleri 4 okulda 7 farklı şubeden toplam 200 öğrenciye 3 hafta arayla ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Bu 200 öğrenci arasından rastsal olarak belirlenen hem 20 öğrenciyle hem de derslerine girdikleri 5 öğretmenle de mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Bu süreçte sınıflar gözlenerek bulgular elde edilmiştir. Elde edilen bulgular üçlü analiz tekniğiyle, istatistiksel veriler için ise SPPS hazır paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Sadece bir okul dışında tüm okullarda son test lehine anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Bu durumun altında yatan en önemli etkenlerin öğretmen ve programın yapısından kaynaklandığı tespit edilerek gerekli önerilerde bulunulmuştur
Özet (Çeviri)
Nowadays all countries, especially the developed ones, are in the search of finding new means in the field of education, as happened in every field. In our country, especially in the field of science, the new science and technology teaching curriculum which has been improved and of which practices are continuing, is one of these constructions. Apart from the previous programmes a lot of differences have been made in this new programme. The effect of these differences on the electricity unit which caused difficulties and misconceptions in teaching have been investigatedBecause of this reason, in 2006 -2007 education and training year the necessary literature revision has been done at national and then international libraries to find out the effect of acquisition related with the science and technology lesson in the new curriculum. It has been explored that some misconceptions related with the subject have been found. Then questionnaire items related with the electricity unit have been prepared and applied at a state school and at two private schools determined by the Ministry of Education. In the former the first and in the latter the second pilot programme is applied. The questionnaire items were applied as pre and post tests in three weeks time at 4 schools to 200 students from seven different classes. 20 randomly chosen students among 200 students and 5 teachers of those classes have been interviewed. At this process, some findings were obtained by observing these classrooms. These findings have been analysed by the use of trio analysis techniques and calculations were done by using SPSS programme. Except one school, the other schools yielded meaningful differences in favor of the last test. Necessary suggestions have been made after it has been proved that the most important reason under this problem was the features of the teachers and programme.