Kahramanmaraş kırmızı biber alanlarında sorun olan yabancı otlar ve bunlarla mücadelede kritik periyodun belirlenmesi
Weed species which are problem in red pepper fields in Kahramanmraş and determinaton of the critical period in its control
- Tez No: 284442
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT TURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışma Kahramanmaraş ilinde kırmızı biber (Capsicum annuum L.) ekim alanlarında sorun olan yabancı otların ve bunların kırmızı biberde rekabet halinde oldukları kritik dönemlerin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Tarla denemesi 2009 yılında Kahramanmaraş Tarımsal Araştırma Enstitüsü arazisinde kurulmuş olup, sürveyler 2009 yılında Kahramanmaraş ili Merkez, Pazarcık, Türkoğlu ilçelerinde kırmızı biber ekim alanlarında yapılmıştır. Denemeler, tesadüf blokları deneme desenine göre 4 tekerrürlü olarak kurulmuştur.Araştırmada; Kahramanmaraş ve yöresinde yapılan sürveyler sonucunda; 1 parazitik, 2 monokotiledon (tek çenekli) ve 12 dikotiledon (çift çenekli) olmak üzere 15 familyaya ait toplam 20 yabancı ot türü saptanmıştır. Denemelerde yabancı otlu süre uzadıkça verimde düşüşler gözlemlenmiştir. Devamlı otsuz tutulan kontrol parsellerine göre devamlı otlu tutulan parsellerde verim kaybının % 91,2 olduğu saptanmıştır.Yabancı otların verim kaybına olan etkilerini anlamak için lojistic ve Gompertz eşitlikleri kullanılarak %2.5, %5 ve %10'luk kabul edilebilir verim kayıpları hesaplanmıştır. Buna göre %10'luk verim kaybı için; 2009 yılında büyüme gün derece (BGD) 109-796 BGD arasında belirlenmiştir. %2.5 ve %5'lik verim kayıpları için ise kritik periyot çimlenme ile başlamakta ve hasada kadar devam etmektedir. %10'luk verim kayıplarına tahammül edilemeyeceği için ekim öncesi ve çıkış sonrası uygulanan herbisitler bu kayıpların azalmasında tercih edilmektedir. Yapılan denemeler sonucunda kritik periyot süresine; iklim koşulları, yabancı ot yoğunluğu ve çeşitlerinin de etkileri göz önünde bulundurularak, %10 verim kaybı için kültür bitkisi çimlenmesini takiben 1-2 haftadan başlayıp 49. güne (7. haftaya) kadar arazide yabancı ot mücadelesi yapmanın verimde olumlu yönde bir etki yaptığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was carried out far identification of weeds in red pepper (Capsicum annum L.) sowing areas and investigation of their effect on the yield in Kahramanmaraş, Turkey. The field trials were conducted in experimental field of Agricultural Research Institute of Kahramanmaras in 2009 year. The surveys were carried out in Kahramanmaraş (City, Pazarcık and Türkoğlu) in 2009 year. The randomized complete blocks design was employed with four replicates. The results obtained from survey and experiment indicated;1.According to the surveys results in Kahramanmaraş, 1 parasitic, 2 monocotyledons and 12 dicotyledons weed species belonging to 15 family were determined.2.It was found that the diameter longer the weedy period, the greater the loss in yield. According to the all weed-free conditions, the yield loos in all-weedy conditions reached 91,2%.3.Understanding the critical period for weed control (CPWC) can be a tool for effective weed control and reducing the impacts of weeds. The critical period for weed control in red pepper based on a 2.5%, 5% and 10% acceptable yield loss level was calculated by fitting logistic and Gompertz equations to relative yield data. The critical period for weed control in red pepper was determined to be from 109 to 796 growing degree days (GDD) in 2009 for 10% yield loss after emergence in red pepper; for 2.5-5% yield loss, the critical period starts with germination and lasts longer.4.Preemergence (PRE) or presowing (PPI) herbicides would be preferred to avoid higher yield losses. If a farmer can tolerate 10% yield loss, a post emergence (POST) herbicide can be applied in between beginning of the germination and 1-2 nd week after crop germination, and the field should be kept weed free for corresponds 7 weeks to 7-8 weeks.