Ozon ve biyofiltrasyonla doğal organik madde giderimi ve dezenfeksiyon yan ürünleri oluşum potansiyellerinin belirlenmesi
Effect of ozonation and biofiltration on the natural organic matter removal and determine the disinfection by-product formation potential
  1. Tez No: 179455
  2. Yazar: MUTLU UĞUR AKÇAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Ozonlama prosesinde farklı ozon dozları kullanılarak hümik asit (HA) çözeltisinden ve Porsuk Baraj suyundan doğal organik madde (DOM) giderimlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Laboratuar ölçekli ozonlama reaktöründe 10, 25, 50 mg/L hümik asit çözeltisinde farklı dozlarda deneyler yapılmıştır. Ozonlama reaktöründe aynı işlemler Porsuk Baraj suyunda yedi farklı ozon dozunda gerçekleştirilmiştir. Üç farklı dolgu malzemesinden (Kum, granüler aktif karbon ve zeolit) oluşturulan biyofiltreler ham porsuk baraj suyu ve ozonlanmış porsuk suyu ile beslenerek iki farklı temas süresinde (15, 30 dakika) doğal organik madde (DOM) giderimleri ve dezenfeksiyon yan ürünü (DYÜ) oluşum potansiyeline etkisi incelenmiştir. UV254, spesifik ultraviyole absorbansı (SUVA), toplam organik karbon (TOK), çözünmüş organik karbon (ÇOK), VIS400, Trihalometan Oluşum Potansiyeli (THMOP) ve Haloasetik Asit Oluşum Potansiyeli (HAAOP) gibi parametreler ölçülerek karşılaştırma yapılmıştır.Biyofiltre sisteminde DOM ve DYÜ giderimin de ozonlanmış porsuk suyu ozonlanmamış porsuk suyuna göre daha iyi sonuç vermiştir. Ancak, aradaki farkın çok küçük olmasından dolayı, DOM ve DYÜ giderimin de sadece biyofiltrasyon işlemi yeterli olmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to removal of dissolvel organic matter (DOC) from humic acid (HA) solution and Porsuk Lake Water by ozonation and ozonation-biofiltration processes. Bench scale experimental studies were conducted at different humic acid concentration (10, 25, 50 mg/L) and different ozone dosages in ozonation reactor, aiming humic acid degradation. Same processes were replicated in Porsuk Lake Water at seven ozone dosages. Raw and Ozonated Porsuk lake water were fed to biofitration column which have three different pack material ( sand, granular activated carbon and zeolite) at two different contact times (15, 30 minutes) and were investigated effect on removal of naturel organic matter (NOM) and disinfection by product (DBP). The results were evaluated UV254, SUVA (Specific Ultraviole Absorbance at 254 nm), DOC that specify organic matter, VIS400, THMFP (Trihalomethane Formation Potential) and HAAFP (Haloacetic acid Formation Potential).Ozonated porsuk water is better than raw porsuk water at the removal of NOM and DBP in biofiltration system. However, because of the small differences of these system, only biofiltration system is sufficient in removal of NOM and DBP.