Hastane bilgi yönetim sistemlerinde OLAP yöntemleriyle karar destek modülü geliştirmek
Developing decision support module by using OLAP methods in hospital information systems
  1. Tez No: 179474
  2. Yazar: MURAT TAŞER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. KADİR YALDIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Hastaneler, Computer Engineering and Computer Science and Control, Hospitals
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Günümüzde sağlık sektörü, verilen hizmetten dolayı hastanın memnuniyeti, giderler ve kazanımlar, tanı ve tedaviye yönelik tıbbi araştırmalar gibi konularda karar vermeye yönelik bilgi açlığı çekmektedir.Çalışmada, bu ihtiyaca cevap vermek amacıyla, niteliksiz veri bombardımanı altında ne yapacağını şaşıran sağlık sektörü yöneticilerine, zaman dilimli ve çok boyutlu veri görünümü sağlayan OLAP analiz işlemi ışığında yol gösterilmeye çalışılmıştır. Pamukkale Üniversitesi Eğitim Uygulama ve Araştırma Hastaneleri yöneticilerinin de fikirlerinin alınması sonucu, 16 değişik karar destek noktasında veri küpleri oluşturulmuştur. Kullanıcıların küplere kolayca ulaşması, üzerinde çalışabilmesi ve bu küpler sayesinde doğru ve özet bilgiye hızlıca ulaşmaları amacıyla bir uygulama geliştirilmiştir.OLAPPROG adını verdiğimiz bu uygulama, kullanıcılarının dice, slice, drill up, drill down gibi OLAP özelliklerinden yararlanmasını sağlamakla birlikte, küp görüntüsünün özelleştirilmesi, grafik çıktısının alınması ve farklı dosya formatları ile kaydedilmesi işlemlerini de yapabilmelerini sağlar.Veri transferi, zamanlanmış DTS paketleriyle yapıldığı için ve geliştirilen uygulama eklenen her yeni veri küpünü Microsoft Analysis Services'e bağlanarak otomatik olarak tanıdığından çalışmanın sürekliliği de sağlanmıştır.Çalışmada, Microsoft SQL Server 2000'in Database Server, SQL Agent, Data Transformation Services ve Analysis Services bileşenleri kullanılmıştır. OLAPPROG uygulaması ise Borland Delphi 7.0 yazılım geliştirme ortamında kodlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, health sector is in lack of information towards subjects such as patient satisfaction on given services, income, expenses and medical studies concerning diagnosis and treatment.In this study, it?s aimed to guide the administrators of health sector, confused under the featureless data bombardment, by using OLAP analysis, which provides time segment and multidimensional data view in order to prevent this need. By getting the opinions of Pamukkale University Education Practice and Research Hospital administrators, data cubes on 16 different decision support points are formed. An application is developed in order to provide users to reach the cubes easily, to work on them and to reach correct information and summarise the information quickly with the help of these cubes.The application we called OLAPPROG provides the users to customize of cube view, to get the printout of the graphic and to save with different file formats in addition to benefit from the OLAP features such as dice, slice, drill up and drill down.Because of the fact that data transfer is done by timed DTS packets and application recognizes automatically each attached data cubes by connecting Microsoft Analysis Services, this study?s continuity is guaranteed.In the study, Database Server, SQL Agent, Data Transformation Services and Analysis Services components of Microsoft SQL Server 2000 are used. OLAPPROG application is coded under Borland Delphi 7.0 software development package.