Hastane bilgi yönetim sistemlerinde yöneticitakip ekranlarının hastane performansına etkisi
The effect of administrator monitoring screens in hospital information management systems on hospital performance
  1. Tez No: 1004818
  2. Yazar: AYŞE KEÇECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİTHAT KIYAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, hastane bilgi yönetim sistemleri (HBYS) içerisinde yer alan yönetici takip ekranlarının hastane performansına olan etkilerini değerlendirmek ve bu doğrultuda geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı geliştirmektir. Araştırma kapsamında geliştirilen“Yönetici Ekranlarının Performans Katkısı Ölçeği (YEPKÖ)”, beş alt boyuttan oluşmaktadır: Klinik Hizmet İzleme ve Performans Takibi, Yönetimsel Etki ve Kurumsal Karar Destek, Stratejik Planlama ve Maliyet Odaklı Yönetim, Finansal İzleme ve Klinik Performans Göstergeleri ile Veri Güvenirliği ve Bilgiye Erişim Kolaylığı. Çalışma, İstanbul Anadolu yakası Eğitim ve Araştırma Hastaneleri ve devlet hastanelerinde 131 kamu hastanesi yöneticisi ile gerçekleştirilmiş ve betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Elde edilen verilere göre ölçeğin geneli için Cronbach Alfa güvenirlik katsayısı 0,97 olarak belirlenmiştir; bu da ölçeğin yüksek düzeyde iç tutarlılığa sahip olduğunu göstermektedir. Alt boyutlara ait güvenirlik katsayıları ise 0,89 ile 0,98 arasında değişmektedir. Yapılan bağımsız örneklem t-testleri ve tek yönlü varyans analizleri (ANOVA) sonucunda; cinsiyet, yaş, hastane deneyimi, eğitim düzeyi, yönetici ekranı kullanım sıklığı ve rapor hazırlama yeterliliği gibi değişkenlerin bazı alt boyutlar üzerinde anlamlı farklılıklar yarattığı tespit edilmiştir. Özellikle ileri düzeyde yönetici ekranı bilgisine sahip yöneticilerin performans algılarının daha yüksek olduğu görülmüştür. Ayrıca ölçek alt boyutları arasında yüksek düzeyde anlamlı ve pozitif korelasyonlar belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, yönetici takip ekranlarının hastane performansının farklı boyutları üzerinde güçlü etkiler yarattığını göstermektedir. Bu bağlamda geliştirilen ölçek, hem akademik araştırmalarda hem de sağlık kurumlarında yönetsel karar destek aracı olarak kullanılabilecek niteliktedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effects of executive dashboards within Hospital Information Management Systems (HIMS) on hospital performance and to develop a valid and reliable measurement tool in this context. The developed scale, named the“Executive Dashboard Performance Contribution Scale (EDPCS)”, consists of five sub-dimensions: Clinical Service Monitoring and Performance Tracking, Managerial Impact and Institutional Decision Support, Strategic Planning and Cost-Oriented Management, Financial Monitoring and Clinical Performance Indicators, and Data Security and Ease of Access to Information. The study was conducted with 131 administrators working in public hospitals using a descriptive survey model. The Cronbach's Alfa reliability coefficient for the overall scale was found to be .97, indicating excellent internal consistency. Subscale reliability coefficients ranged from .89 to .98. Independent samples t-tests and one-way ANOVA results revealed that variables such as gender, age, years of experience, education level, frequency of dashboard use, and reporting competency caused significant differences in some sub-dimensions. In particular, administrators with advanced knowledge of dashboards reported significantly higher performance perceptions. Moreover, the correlations among the sub-dimensions of the scale were strong and statistically significant. The findings indicate that executive dashboards have a substantial impact on various dimensions of hospital performance. Accordingly, the developed scale is suitable for use in both academic research and healthcare institutions as a managerial decision support tool.