Hastane bilgi yönetim sistemlerinde iş zekası uygulaması
Business intelligence solutions of hospital information systems
- Tez No: 392054
- Danışmanlar: PROF. DR. TİMUR KARAÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Hastaneler, içerisinde birçok uzmanlık alanını barındıran karmaşık yapıda organizasyonlardır. Hastanelerde bu karmaşık organizasyon yapısı içerisindeki iş süreçleri Hastane Bilgi Yönetim Sistemi (HBYS) olarak adlandırılan otomasyon yazılımları ile yürütmektedirler. İçerisinde birden çok yazılım ve veritabanı bulundurabilen, çok modüllü ve bütünleşik bir yapıda çalışan bu sistemlerde, karar destek amaçlı doğru veriye, zamanında ulaşabilmek önemli bir problem teşkil etmektedir. Bu problemlerin aşılmasında iş zekası çözümleri önemli rol oynamaktadır. İş zekası çözümleri, kullanıldıkları her sektörde olduğu gibi sağlık sektöründe de önemini gün geçtikçe artırmaktadır. Gerçekleştirilen çalışmada, hastanelerde iş zekası kullanımının yönetim karar destek sistemlerine getireceği kazanımlar konusunda yol göstermesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda iş zekası mimarisi tüm bileşenleri ile incelenerek işletmelere sağladığı faydalar konusunda bilgiler verilmiştir. Örnek olarak geliştirilen uygulamada, hastanelerde üst yönetimin ihtiyaç duyacağı bilgilere uygun yapıda bir veri ambarı modellemesinin yapılması, analizlerin hazırlanması, sunum katmanının oluşturulması ve hazırlanan analiz ve raporların kumanda tablosu üzerinde sunumunun yapılması işlemleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hospitals are complex structure organizations, which host the many areas of expertise. In hospitals, business processes in this complex organizational structure are carried out via automation software called Hospital Information System (HIS). In these systems, which can include multiple software and database, and run in a multi-moduled and integrated structure, reaching accurate data for decision support on time poses a major problem. Business intelligence solutions play an important role for overcoming these problems. Day by day, business intelligence solutions are gaining importance in the health sector similar to the other sectors they are used. In the study conducted, it is intended to provide guidance about the acquisition of using business intelligence in the management decision support systems in hospitals. Within this scope, information is provided about the business intelligence architecture's benefits to the businesses by examining all components. In the example application developed, modeling a database in an appropriate structure to the information needed by the senior management in hospitals, preparation of analysis, forming the presentation layer, and making a presentation of the prepared analysis and reports on the control panel are carried out.