RF haberleşmeli trafik yoğunluğu analiz sistemi uygulaması
Traffic jam analysis system application with RF communication
  1. Tez No: 179480
  2. Yazar: NADİR AYDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ÖZEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Otomatik olarak trafiği kontrol eden sistemlerin çalışması değişik trafik parametrelerinin geniş bir alanda ölçülmesine dayanmaktadır. Trafik yoğunluğu analiz sisteminde yola yerleştirilen indüktif döngü elemanının meydana getirdiği manyetik alanın, algılayıcının üstünden bir aracın geçmesi esnasında bozulmasının gözlenmesiyle araç geçişinin algılanması sağlanmaktadır. Bu çalışmada belli mesafede yerleştirilen iki modül sayesinde araç geçişi ve geçen aracın hızı tespit edilmektedir. Bu verilere zaman ve ortamın sıcaklık bilgilere eklenerek hafızaya kaydedilmektedir. Veriler uygun formda seri portla bilgisayara gönderilip, istatistiksel çıkarımlar yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
A traffic control algorithm operated automatically depends on the measurement results of different traffic parameters in very wide area. Traffic jam analysis system is provide sensing vehicles passing over the loop with observing the distortion of the magnetic field which caused by loop when vehicles moves over the loop. In this thesis, through two module which located fixed distance, vehicle passing and velocity datas are determining and they are storing with temprature and time datas added. Then these datas seemly send computer with serial port communication for statistical inference.