Süperkritik metanol kullanarak yağlardan biyodizel elde edilmesi
Production of biodiesel from vegetable oils using supercritical methanol
- Tez No: 179479
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ZAFER ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı, bitkisel yağların süperkritik metanolle ester değişimi reaksiyonunda, reaksiyon şartlarını değiştirerek bitkisel yağ metil esterleri için en uygun reaksiyon koşullarının belirlenmesidir. Deneylerde bitkisel yağ olarak ayçiçek yağı ve kanola yağı kullanıldı. Reaksiyon sıcaklıkları ve yağ/alkol molar oranları değiştirilerek ayçiçek ve kanola yağının ester değişimi reaksiyonları yürütüldü. Elde edilen optimum reaksiyon koşulları, 350 0C sıcaklık ve 1:42 yağ/alkol molar oranıdır. Bu şartlarda elde edilen biyodizellerin metil ester içerikleri ve dönüşüm oranları gaz kromatografisi/kütle spektrometresi (GC-MS) kullanılarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this work is to determine the optimum reaction conditions to obtain vegetable oil methly esters by supercritical methanol transesterification reaction. Sunflower and rapeseed oils are used as a vegetable oil in the analysis. Transesterification of vegetable oils were conducted using different quantities of oil and alcohol and different reaction temperatures.The optimum reaction conditions are 350 0C and 1:42 of the molar ratio of oil to alcohol. Methly ester contents and production yields of biodiesel obtained from sunflower and rapeseed oil are determined by gas chromatography-mass spectrometry (GC-MS).