Cam ürün üretim aşamalarının ve ürün özelliklerine etki eden faktörlerin incelenmesi
Investigation of the glass product production stages and affected factors on product properties
  1. Tez No: 179489
  2. Yazar: SİDEM KÜÇÜKODACI KANER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL MERAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Cam, günümüz teknolojisinin getirdiği yenilikler ile modern görüntüsüyle bütünleşmiş önemli bir malzemedir. Uzun yıllardır kendisine bir çok kullanım alanı bulmuştur. İnşaat sektöründen mimariye, savunma sanayinden ev eşyası grubuna kadar bir çok alanda kullanılmaktadır. Geniş kullanım ağı, kullanım kolaylığı her geçen gün cam üzerine uygulanabilecek yöntemlerde gelişmelere yönelik çalışmalar sağlamaktadır.Yapılan bu çalışmada; el imalatı cam mamülleri üzerinde üretim sırasında ve sonrasında belirlenen zaman ve sıcaklıklarda tavlama işlemleri yapılarak iç gerilimlerdeki değişimler incelenmiştir. Tavlama öncesi ve sonrası gerilme durumları farklı koşullarda giderilme işlemlerine tabi tutulmuştur. Üretimde oluşan gerilme giderme yöntemleri sırasında optimum durumun oluşma şartları incelenmiştir. Deneysel çalışmada numunelerin tavlama öncesi ve sonrası durumları karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Glass is an important material which integrade a modern appearance with the new technology. Glass has found lots of applications for many years. It can useage in different areas which is from constructive sector to architecture, defensive to home goods. Extensive useage area, basic useage, provide some different methods that can be carry out on glass with new technics.In this study, the hand made glass was investigated annealing case of the time and the temperature during production and after production. Preannealing and after annealing, stress cases had been subjected to relieving processes. The optimum case creation conditions were investigated for the stress relieving casts during was formed on production. In the experimental study, preannealing and after annealing cases were considered as comparative for samples.