Zaman lojiğindeki teoremlerin Lattice teorisinde yorumu
Comments of temporal logic theorems in the Lattice theory
  1. Tez No: 179530
  2. Yazar: ELÇİN GÖKMEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ATMACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada Lattice teori ile zaman lojiği arasında nasıl bir geçiş olabileceğini araştırıldı. Lattice teori iki veya daha fazla nesne arasında yatay olmayan bir sıralama verirken zaman lojiği hem yatay hem de dikey sıralamaya izin vermektedir . Zaman lojiği ve lattice teorinin bu özelliklerinden yola çıkarak bir dönüşüm tanımlandı. Zaman lojiği operatörleri bu dönüşüme uygun olarak yeniden tanımlandı. Örneğin zaman lojiğindeki until ikili operatörü için denkliğini kuruldu. Zaman lojiğinde yatay sıralamada belirtilen teoremlerin bu dönüşüm ile lattice uzayında dikey sıralamada karşılığının olup olmadığını araştırıldı ve bazı teoremlerin iki uzayda farklı anlamlara sahip olduğunu görüldü. Örneğin zaman lojiğinde?(p q) ?p ?qİken aynı ifadenin latticedeifadesine denk olduğu ispatı ile belirtildi. Teoremler diğer bağlaçlar için de benzer şekilde ifade edildi. Sonuç olarak tanımlar ve teoremler yardımıyla zaman lojiğinde verilen bir ifadeye kafes teorisi ışığı altında nasıl anlamlar kazandırılabileceğini belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we have studied what sort of transition that is possible between the Lattice theory and temporal logic.Although lattice Theory gives an ordering betweeen two or more subjects which is not hortizonal; temporal logic gives permission to both hortizonal and vertical ordering.We have defined a new transformation from the features of temporal logic and lattice theory. We have predicated the operators in temporal logic once again for this transformation. For example in temporal logic, for until operator, we come out with this equation;In the temporal logic, we have researched whether there is reciprocity of the theorems that are defined on horizontal ordering for the vertical ordering on lattice space and we found out that some theorems have different meanings on two different spaces. For example in temporal logic;?(p q) ?p ?qand same expression in Lattice isequal to this statement. We have expressed these theorems in a congruent way to other conjunctions.