Lineer diferensiyel,integral ve integro-diferensiyel denklemlerin hermite polinom çözümleri
Hermite polynomial solutions of linear differantial, integral and integro differantial equations
- Tez No: 179529
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİYAZİ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde, tez için gerekli bazı kavramlar verilmiştir. Bu çalışmanın orjinal kısmı üçündü ve dördüncü bölümde yer almaktadır. Üçüncü bölümde, lineer diferansiyel, integral ve integro-diferansiyel denklemleri Hermite polinomları cinsinden çözmek için ?Hermite Collocation? adlı yeni bir yöntem sunulmuştur. Dördüncü bölümde ise sunulan bu yöntem yardımıyla bahsedilen tip denklemler için örnekler çözülmüş, bu örneklerin hata analizleri yapılmış ve grafikleri çizilmiştir. Beşinci bölümde de örneklerin hata analizlerinin incelenmesiyle yöntemin iyi çalıştığı, kullanılabilir olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first chapter is devoted to the introduction. The second chapter deals with the preliminaries, necessary definitions that will be needed for later use. Original results are contained in the third and fourth chapter. In the third chapter, a new method called ?Hermite Collocation? for the Hermite polynomial solutions of linear differential, integral and integro-differential equations was presented. In the fourth chapter, examples of these kinds of equations were solved by using this new method, error analysis was done and graphics were drawn. In the fifth chapter, we conclude that this new method works good and it can be usable by examining error analysis of examples.