Türkiye 1997-1998 1. Ligi futbol takımlarının performans analizleri
Performance analysis of first league football teams between 1997-1998 in Turkey
  1. Tez No: 73094
  2. Yazar: CELALETTİN DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL TİRYAKİ SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Türkiye 1997-1998 Sezonu 1. Ligindeki Dört büyük ile diğer futbol takımlarının performanslarını karşılaştırarak aralarında anlamlı bir farkın olup olmadığını araştırmak amacıyla dört büyüklerin 12 maçı ve diğer takımların 12 maçı karşılaştırılmıştır. Başarı ve başarısızlıkta faktör olarak ele aldığımız 8 parametre (Pas, Top sürme (run), Top ile Drıbling, Topu bilinçsizce uzaklaştırma (clear), Kafa vuruşu (header), Orta(cross), Faul, Shot) tanımlandıktan sonra kodlandı, defaların depolanıp hesaplanmasına imkan verecek olan bir istatistik programı olan Mann-Whıtney-U Wilcowan Rank Sum W test kullanıldı. Müsabakalar televizyondan JVS Video Casette ile VHS bantlara kaydedilmiş daha sonra maç analiz programında eğitilmiş kişiler tarafından ortak hareket çeşitleri belirlenerek videonun slow motion, görüntüyü ileri-geri alma, dondurma özellikleri kullanılarak Liverpool Poly Technic Üniversitesinin hazırlamış olduğu maç analiz Programı kullanılarak bilgisayara girilmiştir. Maç analiz Programında bulunan 28 hareket çeşidinden başarı ve başarısızlıkta net bilgi verecek olan 8 hareket parametresi seçildi Araştırma Ocak- Ağustos 1997 tarihleri arasında yapılmıştır. Videodan bilgisayara data girişi oldukça zaman alıcı olduğu için, data girişi konusunda Uzman olan Doç. Dr. Gül Tiryaki Sönmez eşliğinde daha önceden eğitilmiş Sakarya Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu öğrencilerinden faydalanılmıştır. Video maç kasetleri Fenerbahçe Spor Kulübünden temin edilmiştir.Bu bölümde elde edilen bulgular kurulan hipotezler 8 hareket çeşidi ile yorumlanmıştır. Dört büyükler ile diğer takımların performans düzeyindeki ilişkilerinin anlamlı olup olmadığının yorumları şöyle bulunmuştur. 1. Dört büyükler ile, diğer takımların performanslarını karşılaştırmada kullandığımız hareket çeşidi olan Pas'ta anlamlı fark bulunmuştur. (P05) 4. Bilinçsizce topu uzaklaştırmada (clear) anlamlı fark bulunamamıştır. (P>05) 5. Kafa vuruşunda (header) anlamlı fark bulunamamıştır. (P>05) 6. Orta'da (cross)anlamlı fark bulunamamıştır. (P>05) 7. Faul'de anlamlı fark bulunamamıştır. (P>05) 8. Şut'ta (shout) anlamlı fark bulunamamıştır. (P>05) VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis, a comparasion between four teams (Fenerbahçe,Galatasaray,Beşiktaş, Trabzonspor) and other first league teams in Turkey has been studied. The purpose stadyisto determine that whether there is any meaningful difference between the above four teams and other teams. The number of matchs is 12 and period is between 1997-1998 were taken. Those following parameters are considered to compare; such as pass, dribling, run,clear, header, cross, foul, shout. At the begining of the study, these factors were defined and stored by Mann- Whitney _ U Wilcovan Rank Sum W statistical test program. Althe teams were investigated sepparately the above eight parameters. Al the matchhes were firstly recorded on video. Motions of players were determined with experd people. Later, all the motions were entered in the Mach Analyzing program written by liverpool Poly Technigue University. Among 28 parameters in the program, 8 parameters were chosen as crriteria for comparision. During date entering process, Assaciate Professor Gül Tiryaki Sönmez and Sakarya University students Showed great effort to anlyze motions and entering step by step to the program. Video records provided from Fenerbahçe Sport Club. At the end of this study, the folloving results hawe been found in terms of the above mentioned criteria between four teams and other teams. 1- There is significant difference in terms of Pass criteria ( P < 0,5 ) 2- There is significant difference in terms of Run criteria ( P < 0,5 ) vıı3- There is no significant difference in terms of Driblinng ( P > 0,5 ) 4- There is no significant difference in terms of Clear ( P > 0,5 ) 5- There is no significant difference in terms of Header ( P > 0,5 ) 6- There is no significant difference in terms of Cross ( P > 0,5 ) 7- There is no significant difference in terms of Faul ( P > 0,5 ) 8- There is no significant difference in terms of Shout ( P > 0,5 ) viu